Rzetelną informacją - w odwrócony łańcuch dystrybucji

PRAWO

Autor: sejm, msx/rynekaptek.pl   15-01-2015, 08:01

Rzetelną informacją - w odwrócony łańcuch dystrybucji Stop wywózce leków

Sztywne, za niskie marże na leki refundowane sprawiły, że w wielu przypadkach dla hurtowni i aptek sprzedaż tych leków jest nieopłacalna, nic więc dziwnego, że niektórzy chwytają się pomysłów na pozyskanie alternatywnych przychodów, nie wszystkie z nich są legalne.

Taką ocenę sytuacji usłyszeli posłowie od przedstawicieli tzw. strony społecznej podczas obrad sejmowej podkomisji zajmującej się poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w ustawie mają zablokować niekontrolowany wywóz deficytowych leków z Polski.

Rząd, zamiast sprzyjać zwiększeniu efektywności funkcjonowania branży w ramach obowiązującego prawa, stawia się w pozycji stróża, któremu zależy wyłącznie na ograniczeniu patologii – uważają przedstawiciel branży farmaceutycznej. Przy tej okazji nakłada się na rzetelnych uczestników rynku obowiązki trudne do spełnienia, zarówno ze względów finansowych, jak i organizacyjnych – żalą się przedstawiciele najważniejszych organizacji reprezentujących hurtowników i aptekarzy.

Kontrowersje te wśród uczestników obrad podkomisji wzbudziły nie do końca jasne intencje wdrożenia zintegrowanego elektronicznego obiegu informacji, mającego na celu monitorowanie przepływu leków w systemie.

- Jesteśmy za walką z patologią, ale chcemy zrozumieć zasady działania zintegrowanego systemu obiegu informacji, który z tą patologią ma walczyć. To co nam się prezentuje takiej roli nie spełni – uważa Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych. Po co Ministerstwu Zdrowia na przykład codzienne raportowanie tego co się dzieje z ponad 20 tys. specyfikami? Czy nie wystarczy ograniczyć się do pozycji z tak zwanej czarnej listy, lub co najwyżej do leków refundowanych? Jaka rolę w tym systemie – w ocenie Ministerstwa Zdrowia – pełnić ma przysłowiowa witamina C – dopytywał się Andrzej Stachnik.

- Odpowiedź jest prosta. Coraz więcej leków o znaczeniu strategicznym przestaje być dostępnych na receptę. To oczywiste, że rząd chce wiedzieć zawczasu jaka sytuacja panuje na rynku. Informacja z aptek ile danego leku sprzedano nie jest wystarczająca – wyjaśniał wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz – Winnicki. Według niego, resort zdrowia musi wiedzieć gdzie leki są kierowane i w jakich ilościach. Statystyka, wynikająca ze sprzedaży aptecznej, jest efektem tego co się dzieje w systemie, ale nie mówi wszystkiego o tym jak ten system pracuje i czy pracuje zgodnie z obowiązującymi zasadami. Dane z hurtowni są w tym obiegu informacyjnym niezbędne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH