Są uwagi, ale zmiany generalnie dobrze przyjęte

PRAWO

Autor: Jacek Janik/rynekaptek.pl   07-12-2017, 08:24

Są uwagi, ale zmiany generalnie dobrze przyjęte Zdaniem Anny Sarbak, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, zaproponowane zmiany w rozporządzeniu, te w zakresie materiałów chłonnych, zostały dobrze przyjęte (fot. archiwum)

5 grudnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji resort zdrowia opublikował projekt rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. W ramach konsultacji społecznych zainteresowani mają na złożenie uwag tylko siedem dni.

Projekt zakłada m.in. poszerzenie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie o trzy pozycje: zbiornik na insulinę do osobistej pompy insulinowej, sensor (elektroda) do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym, transmiter (nadajnik) do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym.

Rozporządzenie wprowadza m.in. także możliwość skracania okresu użytkowania wózków inwalidzkich dla dorosłych. Zwiększono limity ilościowe na środki absorpcyjne (z 60 do 90 sztuk), rozszerzono kryterium przyznawania wyrobów stomijnych o pacjentów z przetoką ślinową.

Na złożenie uwag do zmian proponowanych w projekcie rozporządzenia zainteresowani mają tylko siedem dni. Jak tłumaczy resort, wynika to z konieczności pilnego procedowania tych przepisów, co jest podyktowane ważnym interesem publicznym.

Dobrze, że zauważono stomików, ale...
- Zauważono w rozporządzeniu istnienie różnych rodzajów stomii. Fundacja StomaLife, którą reprezentuję, koncentruje się na osobach, które mają stomie wydalnicze. W tym roku proponuje się wprowadzenie zmian dla pacjentów, którzy mają stomie oddechowe. Trzeba natomiast pamiętać, że rozporządzenia, które dawały szanse na refundowanie wyrobów medycznych dla osób posiadających stomie wydalnicze, były wydane 14 lat temu - podkreśla Magdalena Piegat, wiceprezes Fundacji StomaLife.

Jak zaznacza, kwoty ustalone czternaście lat temu, mimo wielu zmian wprowadzanych przez kolejnych ministrów, nie zmieniły się.

- Pacjent, który miał wyłonioną stomię w 2005 roku, w 2012 albo w 2017 - cały czas ma do dyspozycji w refundacji 300 złotych. A przecież stale obserwujemy ogromny skok technologiczny w przypadku wyrobów medycznych, także tych do zaopatrzenia stomii wydalniczej. W praktyce oznacza to, że ludzie mają do dyspozycji mniej woreczków - zauważa wiceprezes StomaLife.

Jak podkreśla, każde zmiany, które dotyczą racjonalizacji wydatków i poprawy sytuacji pacjentów są przez nich oczekiwane i mile widziane. Trzeba jednak trzeba dostrzegać to, że szklanka jest wciąż do połowy pusta.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH