Sąd: cofnięcie zezwolenie na prowadzenie apteki powoduje określone koszty finansowe

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   26-04-2016, 09:14

Sąd: cofnięcie zezwolenie na prowadzenie apteki powoduje określone koszty finansowe

Konieczność utylizacji towaru znajdującego się w magazynie oraz koszty konieczne na ponowne otwarcie apteki i jej zaopatrzenie nie są wystarczająca przesłanką, by sąd wstrzymał wykonanie decyzji o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie apteki.

Sprawa dotyczyła skargi spółki prowadzącej apteki na decyzję GIF w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowił odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Jak uzasadniała spółka, "w przypadku wykonania decyzji zachodzi niebezpieczeństwo narażenia jej na duże koszty. Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w postaci apteki, wywoła w jej przekonaniu trudne do odwrócenia skutki m.in. w postaci utylizacji towaru znajdującego się w magazynie. Wskazała na okoliczność, że w aptece nadal zatrudnione są pracujące tam osoby oraz, że jej ponowne otwarcie może być utrudnione ze względu na konieczność ponownego jej zaopatrzenia".

Sąd zauważył, że Warunkiem wstrzymania wykonania decyzji GIF jest wykazanie we wniosku okoliczności uzasadniających możliwość wyrządzenia stronie znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Obowiązek ten spoczywa na wnioskodawcy. Uzasadnienie tych przesłanek winno odnosić się do konkretnych okoliczności, świadczących o tym, że w stosunku do wnioskodawcy wstrzymywanie wykonania zaskarżonej decyzji jest zasadne

WSA tymczasem nie znalazł podstaw do wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Podniósł, że zgodnie z załączonym do skargi odpisem KRS, przedmiotem działalności spółki jest nie tylko prowadzenie apteki, co wskazuje na uzyskiwanie przez nią dochodów z innych źródeł.

W orzecznictwie sądowo-administracyjnym utrwalony został pogląd, iż wykonanie decyzji cofającej zezwolenie na prowadzenie apteki, niewątpliwie spowoduje określone koszty finansowe dla jej właściciela. Wystąpienie tego rodzaju kosztów nie oznacza jednak, że w każdym przypadku cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki spowoduje znaczną szkodę lub trudne do odwrócenia skutki.

"Rozmiar szkody i charakter skutków zależeć będzie przede wszystkim od zakresu prowadzonej przez spółkę działalności, jej rozmiaru oraz możliwości zrekompensowania strat związanych z zamknięciem apteki dzięki przychodom uzyskiwanym z pozostałej działalności" - zauważył sąd, dodając:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH