Sąd II instancji też wzmocnił pozycję kierownika apteki

PRAWO

Autor: OIA Katowice/ rynekaptek.pl   27-12-2017, 13:27

Sąd II instancji też wzmocnił pozycję kierownika apteki Wyrok Sądu Okręgowego potwierdził, że tak jak orzekł SR w Mikołowie, Kierownik Apteki nie jest kierownikiem zakładu pracy w rozumieniu Kodeksu Pracy (fot. archiwum)

Jak informuje Śląska Izba Aptekarska, Sąd Okręgowy w Katowicach oddalił apelację pracodawcy od wyroku Rejonowego Sądu Pracy w Mikołowie przyznającego odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę z kierownikiem apteki.

Sprawa toczyła się o odszkodowanie dla kierownika apteka za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.

Kierownik miał otrzymać wypowiedzenie z powodu niewłaściwego zarządzania podległym personelem, co miało przejawiać się niewłaściwym organizowaniem czasu pracy oraz brakiem planowania absencji urlopowych. Poza tym kierownik miał także nie sprawować właściwego nadzoru nad porządkiem w ekspedycji leków, co miało przejawiać się „bałaganem na półkach i w koszach promocyjnych”.

Powodem zwolnienia miało być również nie stosowanie przyjętej przez spółkę polityki i zaleceń przełożonego dot. wydawania złotych kart i kalendarzy i dokonywanie zakupów poza kanałami dystrybucji.

Rejonowy Sądu Pracy w Mikołowie uznał wypowiedzenie umowy o pracę za merytorycznie nieuzasadnione. Ocenił, że nie doszło do uchybień w wykonywaniu obowiązków pracowniczych po stronie kierownika apteki, który nieprzerwanie od piętnastu lat sprawował to stanowisko w tym samym przedsiębiorstwie.

Od wyroku pracodawca złożył apelację. Sąd II instancji oddalił ją.

- Wyrok Sądu Okręgowego potwierdził, że tak jak orzekł SR w Mikołowie, Kierownik Apteki nie jest kierownikiem zakładu pracy w rozumieniu Kodeksu Pracy - ocenia mec. Krystian Szulc, radca prawy OIA w Katowicach.

Dodaje: - Ważnym elementem jest też potwierdzenie przez Sąd II Instancji, że nakazywanie kierownikowi apteki przez pracodawcę korzystania z konkretnych źródeł zaopatrzenia jest skuteczne tylko wtedy, jeżeli umożliwia pełne i na czas zaopatrzenie apteki zgodnie z wymogami prawa farmaceutycznego i potrzebami pacjenta.

Jeżeli te warunki nie są spełnione, kierownik apteki ma swobodę wyboru źródeł zaopatrzenia apteki gdyż interes pacjenta i obowiązujące prawo zobowiązuje kierownika do zaopatrzenia apteki w leki zgodnie z potrzebami pacjentów, bez względu na to, w której hurtowni jest możliwe dokonanie zakupu.

- W razie sporu proszę pamiętać o udokumentowaniu braków w hurtowniach wskazanych przez właściciela np.: maile z odmową itp. Może być też notatka z rozmowy telefonicznej, że był brak danego leku z podaniem daty i godziny rozmowy - radzi mecenas.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH