Sąd: można było przewidzieć efekty działania ustawy refundacyjnej

PRAWO

Autor: orzeczenia.ms.gov.pl, LJ/ rynekaptek.pl   27-11-2015, 10:40

Sąd: można było przewidzieć efekty działania ustawy refundacyjnej kwestie refundacji leków były szeroko komentowane

Czy straty i wpływ ustawy refundacyjnej na wysokość osiąganych dochodów z tytułu prowadzenia apteki może być podstawą do wystąpienia o obniżenie wysokości czynszu za lokal?

Farmaceuta podpisał umowę najmu lokalu na prowadzenie apteki. Umowa została zawarta na 29 lat, z możliwością przedłużenia okresu jej trwania. Ustalono wysokość czynszu na 80 zł/m 2 netto powiększonego o stawkę podatku VAT. Apteka rozpoczęła działalność 1 kwietnia 2012 r.

Jednak już kilka miesięcy później, 1 października, farmaceuta wniósł pozew o obniżenie czynszu najmu do 40 zł/m 2 powiększonej o stawkę VAT, za "winnego" sytuacji wskazując ustawę refundacyjną z 12 maja 2011 r., wprowadzającą m.in. urzędowe marże, sztywne ceny, zakaz promocji i stosowania zachęt.

Zdaniem aptekarza, ustawa wymusiła obniżenie marż w aptekach średnio o 30-40%, co spowodowało drastyczne zmniejszenie wpływów aptek i funkcjonowanie małych aptek na progu rentowności. Trudną sytuację w branży pogłębia silna konkurencja między aptekami.

Farmaceuta powołał się na brzmienie art. 357 1 k.c. wywodząc, że nieprzewidywalna zmiana stanu prawnego może być potraktowana jako zdarzenie wywołujące nadzwyczajną zmianę stosunków. 

Właściciele lokalu nie uznali tego argumentu za zasadny i nie zgodzili się na obniżenie czynszu. Wskazali, że do uchwalenia ustawy doszło 12 maja 2011 r., a prace legislacyjne dotyczące tego aktu trwały dużo wcześniej i opinia publiczna o tych pracach była systematycznie informowana, kwestie refundacji leków były szeroko komentowane.

"Nie sposób zatem przyjąć, aby farmaceuta nie przewidywał wpływu zmian legislacyjnych na wykonanie zobowiązania. Zmiana ta mieściła się w typowym ryzyku kontraktowym, a zawierając umowę aptekarz miał świadomość bliskiego uchwalenia wskazanej ustawy i uwzględniał ten fakt przy negocjacjach stawek czynszu" - odpowiada właściciel lokalu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH