Sąd Najwyższy o metodzie kontroli NFZ

PRAWO

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   17-11-2014, 11:24

Sąd Najwyższy o metodzie kontroli NFZ

NFZ skupił się na "szukaniu postanowień pasujących do ukarania lekarza" - orzekł Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy rozpatrywał w piątek skargę 90-letniego lekarza spod Warszawy. Od lat już nie pracuje, ale miał z NFZ umowę na wypisywanie recept pro auctore i pro familiae, czyli dla samego siebie i dla swojej rodziny. Wszystkie były refundowane w 100 proc., ponieważ jest kombatantem.

W trakcie kontroli urzędnicy NFZ zarzucili lekarzowi, że w niektórych przypadkach popełnił błąd, wpisując datę, gdzie indziej jego podpis jest nieczytelny. Stwierdzili nawet, że skoro ma poważne problemy z widzeniem, w ogóle nie powinien już wypisywać recept.

NFZ zażądał od lekarza zwrotu pieniędzy (60 tys. zł) za realizację wszystkich recept, których dokumentacja wzbudziła zastrzeżenia. Kiedy lekarz nie zapłacił, Fundusz wniósł sprawę do sądu.

Sądy pierwszej i drugiej instancji uznały, że racja jest po stronie NFZ. Sąd Najwyższy był jednak innego zdania - zanim NFZ nałoży karę, musi zbadać, czy leki naprawdę trafiły do chorego i czy istotnie były mu potrzebne. W przypadku 90-letniego lekarza tego nie zrobił. Skupił się natomiast na "szukaniu postanowień pasujących, by go ukarać".

- Czasem chodzi o brak kropki czy przecinka. To, że pacjent jest chory i dostał właściwy lek, w ogóle się nie liczy. Trzeba zwracać pieniądze i już. NFZ zresztą sam je sobie od razu potrąca z tego, co aptece ma zapłacić za wszystkie recepty. Od lat chcieliśmy to zmienić, ale bez skutku - mówi portalowi wyborcza.pl Stanisław Piechula, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

W 2013 r. NFZ skontrolował prawie 3 tys. lekarzy i 2 tys. aptek. Sprawdził 29 tys. recept i uznał, że aż 80 proc. jest źle wypisanych i nie powinny być zrealizowane wcale albo tylko częściowo. Od lekarzy i aptekarzy za leki z tych recept kazał zwrócić sobie 5,5 mln zł.

Więcej: http://wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH