Sąd: te praktyki inspekcji farmaceutycznej w toku kontroli były bezprawne

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   17-11-2015, 17:09

Sąd: te praktyki inspekcji farmaceutycznej w toku kontroli były bezprawne Sąd rejonowy o praktykach inspektorów PIF w trakcie kontroli w aptekach - były bezprawne

Organy inspekcji farmaceutycznej WIF nie mają możliwości dowolnego żądania oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej - komentują prawnicy kancelarii Kaszubiak Jędrzejko orzeczenie sądu w sprawie farmaceuty, u którego WIF przeprowadzał kontrolę.

Sprawa dotyczy farmaceuty, wobec którego zachodziło podejrzenie, że uczestniczy w odwróconym łańcuchu dystrybucji. Powiadomiony o takiej możliwości WIF, przeprowadził kontrolę.

W jej trakcie, farmaceuta podpisał formułę, że został pouczony o odpowiedzialności karnej za złożenie nieprawdziwego lub zatajającego oświadczenia. Jednak - jak podkreśla - w trakcie kontroli inspektorzy nie poinformowali go o prawie odmowy odpowiedzi na pytania, które mogły narazić go lub jego najbliższych na odpowiedzialność karną. Farmaceuta uważał, że żądanie od niego oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej jest bezprawne.

Według inspekcji, farmaceuta nie ujawnił podczas kontroli wszystkich dokumentów. Dlatego WIF w kolejnych dniach domagał się ujawnienia dokumentów przychód oraz rozchód, pouczając, że nieprzekazanie dokumentów zostanie potraktowane jako utrudnianie postępowania administracyjnego prowadzonego przez WIF.

W odpowiedzi na tak sformułowane wezwanie, farmaceuta dostarczył wymagane dokumenty. Jednak inspekcja zawiadomiła go o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki, w związku z utrudnieniem wykonywania czynności przez inspektorów. Za utrudnianie pracy inspektorów uznano przede wszystkim brak odpowiedzi na wezwania inspekcji, które w dalszym ciągu zawierały wymóg złożenia oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.

WIF oddał sprawę do prokuratury. Farmaceuta nie przyznał się do winy, tłumacząc, że nie miał zamiaru utrudniać postępowania. W dniu kontroli przesłał drogą elektroniczną wszystkie kopie recept i dowody zakupu leków, o które pytali inspektorzy i dopiero w trakcie rozprawy dowiedział się, że te rzekomo do nich nie dotarły.

Sąd Rejonowy w Stargardzie Szczecińskim uniewinnił farmaceutę od zarzutu utrudniania postępowania kontrolerów lub udaremniania wykonywania przez nich czynności służbowych, uznając, że na pytania inspektorów odpowiadał zgodnie ze stanem swojej wiedzy. Sąd podkreślił też nierówną pozycję stron postępowania administracyjnego (Sygn. akt: II K 190/15).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH