Sąd: to był program lojalnościowy i kara się należała

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   04-12-2017, 10:05

Sąd: to był program lojalnościowy i kara się należała Zdaniem organu I instancji uczestniczenie apteki w Programie Karta Pacjenta apteki, zachęcało osoby do przyjścia do apteki (fot. archiwum)

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną spółki od decyzji GIF w sprawie zakazu reklamy aptek. Pacjent otrzymywał punkty za zakupy na leki (poza lekami refundowanymi), a także za inne produkty lecznicze.

Sprawa dotyczyła udziału apteki w programie lojalnościowym Karta Pacjenta, który polegał na tym, że klient otrzymywał kartę, na którą zbierał punkty. Za pięć złotych pacjent otrzymywał 1 punkt. Musiał uzbierać 100 punktów, czyli wydać 500 zł, aby uzyskać 10 zł rabatu.

Pacjent otrzymywał punkty za zakupy na leki (poza lekami refundowanymi), a także za inne produkty lecznicze.

Zdaniem organu I instancji uczestniczenie apteki w Programie Karta Pacjenta apteki, zachęcało osoby do przyjścia do apteki, a wiec także do dokonywania zakupów, w zamian za uzyskane określone korzyści w postaci rabatu.

Takie działania polegające na zachęcaniu do zakupów, oferujące pacjentom korzyści, należy uznać za reklamę apteki i jej działalności w rozumieniu art. 94a ust. 1 p.f.

GIF nałożył na spółkę karę finansową, od czego spółka się odwoływała, podnosząc argument, że to inny podmiot organizował program i nim zarządzał. Jednak zdaniem sądu, samo naruszenie zakazu reklamy apteki przez podmiot ją prowadzący, który uczestniczy w programie lojalnościowym wystarcza do nałożenia kary pieniężnej, bez względu na to, kto ten program organizuje i tym programem zarządza.

Za nietrafiony uznał także zarzut spółki, że kara finansowa została nałożona mimo, iż ta zaprzestała prowadzenia programu po wezwaniu przez GIF.

II GSK 1961/17

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH