Sąd: to nie były przesunięcia magazynowe, ale nielegalny handel lekami

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl, LJ/ rynekaptek.pl   08-02-2018, 09:37

Sąd: to nie były przesunięcia magazynowe, ale nielegalny handel lekami WIF uznał z dużym prawdopodobieństwem, że spółka za pośrednictwem m.in. tej apteki prowadziła nieudokumentowany i nieuprawniony obrót produktami leczniczymi (fot. archiwum)

Kierownik jednej apteki twierdził, że dokonywał przesunięć międzymagazynowych do innej apteki. Tyle że kolega po fachu tego nie potwierdził. Inspekcja farmaceutyczna uznała, że apteka prowadziła nieudokumentowany i nieuprawniony obrót produktami leczniczymi.

WIF cofnął spółce zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Oceniając zebrany materiał dowodowy uznał, że odbiór przedstawionych na przesunięciach międzymagazynowych produktów leczniczych nie został potwierdzony przez aptekę wskazaną w dokumencie przesunięcia międzymagazynowego, bowiem kierownik apteki tego faktu nie potwierdził.

Jedynie dwukrotnie oświadczył, że wyłącznie jedno przesunięcie zostało przyjęte do jej apteki. WIF uznał z dużym prawdopodobieństwem, że spółka za pośrednictwem m.in. tej apteki prowadziła nieudokumentowany i nieuprawniony obrót produktami leczniczymi, w tym produktami z grupy Rp., czyli lekami ratującymi życie, które są wydawane wyłącznie na receptę lekarską.

Kiedy jedna apteka nie potwierdziła przesunięć międzymagazynowych, kierownik apteki wziętej pod lupę przez inspekcję, wskazywała na kolejne placówki, do których miały być przesuwane leki. Te jednak nie potwierdziły takich praktyk.

Spółka odwołała się od decyzji inspekcji, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że skoro apteka dokonywała "przesunięcia" - czyli rozchodu produktu leczniczego ze swojego stanu magazynowego, a wskazana na druku apteka tego produktu nie otrzymywała, to nieudokumentowane "przesunięcia magazynowe" – i to w ilości setek sztuk – stanowią o nierzetelnym prowadzeniu tej apteki przez kierownika, co w konsekwencji uzasadnia ocenę o utracie rękojmi należytego jej prowadzenia. 

Skoro zaś kierowniczka apteki utraciła przymiot rękojmi należytego prowadzenia apteki, co jest równoznaczne z zaprzestaniem spełniania przez nią jednego z warunków wymaganych do wykonywania działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu, WIF był zobligowany cofnąć jej zezwolenie. Nie miał w takim przypadku podstaw do uzależnienia cofnięcia zezwolenia od uprzedniego usunięcia, bądź nie, w ustalonym terminie wskazanych uchybień.

W wyroku kasacyjnym NSA wskazał, że brak udokumentowania przesunięcia międzymagazynowego po stronie odbiorcy było wystarczającą przesłanką do przyjęcia, że w kontrolowanej aptece występował nieuprawniony obrót produktami leczniczymi, a to stanowiło niewątpliwie naruszenie przepisów ustawy prawo farmaceutyczne i świadczyło o nierzetelnym prowadzeniu apteki, a w konsekwencji doprowadziło do cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

II GSK 903/16

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH