Sąd: za wykonywaną pracę należy się ubezpieczenie

PRAWO

Autor: orzeczenia.ms.gov.pl/ rynekaptek.pl   28-01-2016, 09:14

Sąd: za wykonywaną pracę należy się ubezpieczenie Sąd orzekał w sprawie ubezpieczenia społecznego

ZUS uznał, że umowa o pracę została zawarta dla pozoru w celu podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i odmówił farmaceutce wypłaty świadczenia z ubezpieczenia chorobowego w razie choroby i macierzyństwa. Sąd uznał inaczej.

Sprawa dotyczy farmaceutki, która znalazła zatrudnienie na stanowisku specjalisty do kontaktu z aptekami od 21 maja 2014 r. (po wcześniejszej współpracy ze spółką na podstawie umowy o dzieło).

Strony ustaliły wymiar czasu pracy na 1/4 etatu oraz płacę zasadniczą w wysokości 700 zł oraz premię uznaniową wypłacaną za czas efektywnie przepracowany. Strony ustaliły również, że praca w wymiarze przekraczającym 1/4 etatu będzie uprawniała pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, także do dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Do zadań farmaceutki należały czynności takie jak m.in.: kontakt z aptekami należącymi do Grupy Aptek, dokonywanie sprawozdań i analiz sprzedaży portfolio produktowego, nawiązywanie kontaktów z klientami oraz przedstawicielami firm farmaceutycznych, kontakt z partnerami biznesowymi, opracowywanie know-how dla nowych partnerów biznesowych, sondowanie potencjału aptek i firm farmaceutycznych, zdobywanie nowych klientów z branży farmaceutycznej oraz analiza promocji i warunków współpracy z firmami farmaceutycznymi.

Farmaceutka wykonywała również analizę aptek i firm farmaceutycznych pod kątem potencjału na rynku farmaceutycznym, zbierała informację o produktach, które mogły być w ofercie grupy zakupowej, tworzyła gazetki z produktami bez recepty z konkurencyjną ceną oraz sporządzała bazy danych aptek i współpracowała z partnerem biznesowym grupy zakupowej. Dzwoniła do aptek i rozmawiała z kierownikami, jakie produkty są dla nich najbardziej pożądane. Wyszukiwała również nowych producentów i informacje te przekazywała wspólnikom spółki.

Zatrudniona przez spółkę kobieta jest magistrem farmacji. Poza zawartą umową jest też zatrudniona w aptece na podstawie umowy o pracę od kwietnia 2010 r. Praca w aptece odbywała się na dwie zmiany. Po zakończeniu zmiany odwołująca pracowała dla grupy zakupowej lub też przed pracą w aptece.

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe farmaceutki pozwoliły na opracowanie sytemu know-how, który usprawnił pracę grupy zakupowej i przełożył się na warunki finansowe. Stosowane techniki pracy spowodowały wzrost obrotów i w czerwcu 2014 r. wypłacono jej premię w wysokości 14.350 zł za opracowanie sytemu know-how.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH