Sądy stają po stronie farmaceutów

PRAWO

Autor: Dziennik Łódzki/ rynekaptek.pl   19-12-2016, 11:22

Sądy stają po stronie farmaceutów Szczególna rola apteki nie może być podstawą do nadmiernego obciążania obowiązkiem pracy we wskazanych porach

Burmistrz Błaszek (woj. łódzkie) zaapelował do władz pow. sieradzkiego o zawiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez apteki, które nie chcą pełnić nocnych dyżurów aptek... 

Zdaniem burmistrza, "apteki nie mają jakiejkolwiek podstawy do uchylania się od obowiązku świadczenia usług społeczeństwu i podważania aktów prawa powszechnie obowiązujących".

Za takie działanie uznaje fakt, że farmaceuci nie chcą stosować się do podejmowanych przez rady powiatu uchwał ustalających nocne dyżury aptek.

Farmaceuci za takie dyżury nie dostają ani złotówki. Koszt jednego nocnego dyżuru jest szacowany na 450-500 zł. Nocny obrót apteki w mniejszej miejscowości to średnio 50 zł. A jeśli już on jest - jak mówią aptekarze - to najczęściej dzięki prezerwatywom i kubkom na mocz - zauważa Dziennik Łódzki.

Dlatego wielu aptekarzy z regionu zbuntowało się i przestało dyżurować. Farmaceutów wspiera izba aptekarska. Farmaceuci, którzy są zainteresowani zaskarżeniem uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia rozkładu czasu pracy aptek w tym w porze nocnej, niedziele i święta oraz w dni wolne od pracy w 2017 roku, mogą złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 

Tak zrobili aptekarze z Pleszewa. WSA przyznał im rację, uzasadniając, że szczególna rola apteki nie może być podstawą do nadmiernego obciążania obowiązkiem pracy we wskazanych porach(...)”.

Sąd dodał, że samorządy powinny stosować się do przesłanki, która jest w prawie farmaceutycznym, czyli dyżury „dostosowywać do potrzeb ludności”.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH