Sądy: zasada współdziałania tu nie działa

PRAWO

Autor: biznes.gazetaprawna.pl/rynekaptek.pl   28-07-2016, 11:06

Sądy: zasada współdziałania tu nie działa Warunkiem aktywacji trybu współdziałania jest istnienie normy uzależniającej wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ.

W ostatnim czasie zmianie uległa linia orzecznicza sądów administracyjnych dotycząca udziału samorządu aptekarskiego w procedurze cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki lub hurtowni leków na zasadzie współdziałania - zauważa DGP.

Zasadą postępowania administracyjnego jest rozstrzyganie sprawy przez jeden organ administracji. W przypadkach bardziej złożonych, istnieje możliwość zastosowania trybu współdziałania, przewidzianego w art. 106 k.p.a. 

Brzmi on: "Jeżeli przepis prawa uzależnia wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ (wyrażenia opinii lub zgody albo wyrażenia stanowiska w innej formie), decyzję wydaje się po zajęciu stanowiska przez ten organ".

Jednak przepis ten ma charakter proceduralny, odsyłający do norm prawa materialnego. Warunkiem aktywacji trybu współdziałania jest istnienie normy uzależniającej wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ - przypomina GDP.

Tymczasem na art. 106 k.p.a. powoływały się izby aptekarskie wydając opinie o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie aptek. W opisywanej przez nas sprawie, jedna z okręgowych izb aptekarskich przyjęła uchwałę o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie apteki, wobec której WIF z urzędu wszczął postępowanie o cofnięcie zezwolenia.

W efekcie odwołania aptekarza, WSA uznał, że podjęte uchwały organów samorządu aptekarskiego zostały wydane bez podstawy prawnej.

Samorząd aptekarski wydając stanowisko w tej sprawie, powołał się na art. 106 k.p.a., a zdaniem sądu - przepis ten znajduje zastosowanie jedynie, gdy istnieje wyraźna norma prawa materialnego, która uzależnia wydanie decyzji w sprawie od zajęcia stanowiska przez inny organ.

W opisywanym przypadku - zdaniem sądu - takiej zależności nie ma. Organ prowadzący postępowanie, czyli WIF, jest obowiązany uzyskać takie stanowisko przed wydaniem decyzji, zaś organ współdziałający (ORA i NRA) jest obowiązany przed tym dniem przedstawić swoje stanowisko w sprawie

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH