Samorząd aptekarski popiera zakaz udziału dzieci w reklamach leków

PRAWO

Autor: mm, gpcodziennie.pl/rynekaptek.pl   09-09-2016, 11:10

Samorząd aptekarski popiera zakaz udziału dzieci w reklamach leków Posłowie chcą wprowadzić ustawę zakazującą udział dzieci w reklamach produktów leczniczych.

Zakaz udziału dzieci w reklamach leków to absolutna konieczność – mówi „Codziennej” Marek Tomków, wiceprzewodniczący Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu obecnie pracuje nad ustawowym zakazem udziału małoletnich w reklamach. Za zakazem udziału dzieci w reklamach leków jest też samorząd aptekarski.

Rozważnie nad problemem i ewentualnymi zagrożeniami jakie niesie ze sobą reklama leków, w których występują dzieci, rozpoczęła się po wpływie petycji Pawła Firlewicza.

Chce on, aby Sejm rozpoczął pracę nad projektem zakazującym udziału małoletnich w reklamach, jak również opracował propozycję zakazu wykorzystywania wizerunku małoletnich w spotach tych produktów.

Ustawowy zakaz występowania osób małoletnich w reklamach miałby dotyczyć reklam, jednak z wyjątkiem reklam odzieży i pokrewnych, oraz kierowania do osób małoletnich reklam (z wyjątkiem reklam produktów związanych z edukacją i rozwojem).

W ocenie posłów, petycja dotyka ważnego problemu udziału dzieci w reklamach. "W dzisiejszych czasach reklamy w telewizji, radio, prasie czy Internecie bombardują przyszłych konsumentów nad wyraz intensywnie i bez skrupułów, czego przykładem są reklamy skierowane wprost do dzieci" - zauważa szefowa Komisji, Elżbieta Kruk.

Jej zdaniem, "obecne przepisy prawa w tym zakresie chronią dzieci tylko teoretycznie. Najmłodsi odbiorcy, nie posiadają własnych środków finansowych i są wykorzystywani jako maszynki do wyciągania pieniędzy z kieszeni rodziców. Ponadto od małego są przyzwyczajani do roli nieświadomych konsumentów".

Kruk uważa, że promocja produktów stricte dziecięcych przez dzieci jest na porządku dziennym i jest działaniem praw nie dozwolonym: - Niestety problem zaczyna się w momencie, gdy dzieci pojawiają się w reklamach promujących samochody, sklepy, lekarstwa czy banki – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH