Sanepid będzie mógł nagrywać kontrolę z ukrycia?

PRAWO

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   20-10-2016, 11:33

Sanepid będzie mógł nagrywać kontrolę z ukrycia? Wykładnia literalna projektowanego przepisu wskazywałaby na to, że państwowy inspektor sanitarny lub Główny Inspektor Sanitarny mogą rejestrować obraz lub dźwięk bez konieczności uzyskania zgody

W konsultacjach jest projekt zmiany ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz niektórych innych ustaw. Szczegółowa analiza przepisów pokazuje, że zmiany nie ograniczają się wyłącznie do zmian organizacyjnych - piszą prawnicy kancelarii DZP.

Proponowana nowelizacja zakłada przyznanie państwowemu inspektorowi sanitarnemu oraz Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu uprawnienia do żądania okazania dokumentów i udostępniania danych, w tym urzędowego tłumaczenia na język polski. Ma to szczególne znaczenie dla kontroli w przypadku produktów importowanych z krajów trzecich lub pochodzących z innych krajów UE, którym towarzyszy dokumentacja w języku obcym - oceniają prawnicy.

Projekt ustawy przyznaje sanepidowi uprawnienie do rejestrowania obrazu lub dźwięku w związku z wykonywaną kontrolą.

Wykładnia literalna projektowanego przepisu wskazywałaby na to, że państwowy inspektor sanitarny lub Główny Inspektor Sanitarny mogą rejestrować obraz lub dźwięk bez konieczności uzyskania zgody, ani tym bardziej bez konieczności uprzedzenia podmiotu kontrolowanego. Taki sposób regulacji może prowadzić do nadużyć i naruszenia interesów przedsiębiorców, w szczególności tajemnicy przedsiębiorstwa - uważają prawnicy.

Proponowanym terminem wejścia w życie ustawy jest 1 stycznia 2017 roku. Uwagi można zgłaszać do 28 października 2016 roku.

Więcej: https://blog.dzp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH