Sanofi odwołała się od decyzji GIF ws. zamknięcia hurtowni

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   30-06-2015, 08:43

Sanofi odwołała się od decyzji GIF ws. zamknięcia hurtowni Decyzja GIF i odwołanie spółki

Główny Inspektorat Farmaceutyczny cofnął farmaceutycznej firmie Sanofi pozwolenie na prowadzenie hurtowni argumentując to stwierdzonymi nieprawidłowościami związanymi z zaopatrzeniem w deficytowe leki. 24 czerwca firma odwołała się od tej decyzji.

Jak informuje spółka na swojej stronie, "decyzja GIF wobec Sanofi nie jest ostateczna. Sanofi nie zgadza się z konkluzjami GIF, dlatego złożyło wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy".

Centrum dystrybucyjne Sanofi w podwarszawskim Błoniu funkcjonuje w trybie normalnym. Oznacza to, że zarówno szpitale, jak i hurtownie współpracujące, są zaopatrywane w leki i inne produkty Sanofi, na dotychczasowych zasadach.

W opinii Sanofi, GIF w swojej decyzji kwestionuje model dystrybucji leku Clexane, twierdząc, że nie rozwiązuje on problemu braku tego leku na rynku. "Nie możemy  zgodzić się z takim zarzutem, bowiem to nie działania Sanofi powodują takie braki. (...) Nie mamy żadnych możliwości prawnych zapobiegania temu wywozowi ani wpływu na sposób dystrybucji produktów przez kolejne szczeble dystrybucji leków w Polsce, a pojawiające się braki dostępności leku w aptekach są poza kontrolą naszej spółki".

"Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotycząca cofnięcia pozwolenia na obrót hurtowy produktami leczniczymi przez Sanofi, o ile zostanie utrzymana, może realnie zagrozić bezpieczeństwu polskich pacjentów. W praktyce oznaczać będzie całkowity brak dostępu pacjentów do wszystkich leków Sanofi dystrybuowanych w Polsce. Firma dostarcza leki, również te ze statusem ratujących życie, do blisko 800 szpitali w Polsce, co oznacza, że pacjenci hospitalizowani także stracą dostęp do leków, w tym do leków nieposiadających tzw. zamienników" - ocenia spółka.

Firma też zastrzega, że nie toczy się żadne postępowanie prokuratury przeciwko firmie Sanofi. Postępowania prokuratury toczą się w sprawie braku dostępności określonych leków, a nie przeciwko firmom farmaceutycznym. Sanofi jest jedynie świadkiem w postępowaniach dotyczących braków leku Clexane.


Rzecznik GIF Paweł Trzciński, rozmowie z IAR podkreślił, że zgodnie z prawem farmaceutycznym firma może podpisać umowy z każdą z prawie 700 hurtowni w Polsce lub sprzedawać leki bezpośrednio do aptek szpitalnych.

GIF ma miesiąc na rozpatrzenie odwołania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH