Sejm: 413 posłów za nowelą Prawa Farmaceutycznego

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-09-2015, 12:28

Sejm: 413 posłów za nowelą Prawa Farmaceutycznego Nowela Prawa Farmaceutycznego przeszła w Sejmie większością głosów. Fot.Arch. SejmRP

Za przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne głosowało w piątek 25 września 413 posłów, ośmiu było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu. Dzień wcześniej pozytywnie o ustawie wypowiedziała się sejmowa komisja zdrowia.

Nowe regulacje mają wesprzeć polskie środowisko akademickie w możliwości prowadzenia badań klinicznych i nowoczesnych, innowacyjnych terapii, skierowanych do pacjentów cierpiących na choroby rzadkie lub takich, u których nie uzyskano pozytywnego efektu poprzez zastosowanie terapii standardowych – podaje PAP.

W Polsce realizowanych jest niewiele badań klinicznych. Ogólna liczba wniosków o zarejestrowanie badania klinicznego kształtuje się pomiędzy 400 a 500 rocznie, z czego jedynie kilka z nich w skali roku dotyczy badań niekomercyjnych, czyli takich, których celem nie jest doprowadzenie do uzyskania dokumentów uprawniających do masowej sprzedaży produktów leczniczych, a rozwój określonej wiedzy, np. w onkologii dziecięcej.

W uzasadnieniu projektu wskazywano, że w latach 2011-2015 w badaniach klinicznych niekomercyjnych w Polsce wzięło udział ok. 3 tys. pacjentów.


 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH