Sejm: apteka będzie mogła zwrócić lek przed zmianą ceny w obwieszczeniu?

PRAWO

Autor: LJ, DZP/ rynekaptek.pl   24-11-2015, 12:11

Sejm: apteka będzie mogła zwrócić lek przed zmianą ceny w obwieszczeniu? Sejm odmroził obywatelski projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej

19 listopada 2015 r. do pierwszego czytania skierowany został obywatelski projekt nowelizacji ustawy o refundacji leków oraz ustawy o zawodach lekarza oraz lekarza dentysty. Jakie wnosi zmiany?

Projektowi zmiany ustawy refundacyjnej został nadany bieg dopiero teraz - po dwóch latach trzymania go w zamrażalce sejmowej. Nosi on bowiem datę 16 grudnia 2013 roku.

Wśród najważniejszych z procedowanych zmian należy wymienić odejście od ustalenia dla produktów refundowanych w aptece wskazań refundacyjnych w oparciu o charakterystykę produktu leczniczego.

Zamiast tego analizowany projekt proponuje zapis „w całym zakresie zastosowań klinicznych i przeznaczeń”. Oznacza to próbę powrotu do sposobu określania wskazań refundowanych sprzed wejścia w życie samej Ustawy o refundacji. W ten sposób analizowany projekt wskazuje na szerokie zastosowanie wskazań poza rejestracyjnych, które nie muszą tak jak obecnie zostać objęte refundacją na podstawie decyzji off-label.

Drugą ze zmian jest uzupełnienie zapisów dotyczących urzędowego charakteru cen i marż na objęte refundacją produkty o mechanizmy stanowiące odpowiedź na zmiany ich cen. Autorzy analizowanego projektu proponują wprowadzenie po stronie apteki możliwości zwrotu produktów objętych refundacją zakupionych przed dniem zmiany ceny do hurtowni, w której dokonany został ich zakup.

Analogicznie, jak wskazują dalsze przepisy, hurtownia ta ma prawo zwrócić otrzymane produktu dalej bezpośrednio do wnioskodawcy. W dodatku ustawodawca dopuszcza w tym przypadku dokonanie korekty faktur sprzedaży pomiędzy wnioskodawcą, a  hurtownią bez fizycznego obowiązku zwrotu produktów, których ten zwrot dotyczy.

Nowelizacja przewiduje także wprowadzenie art. 9a, który nakazywałby NFZ stały monitoring całkowitej kwoty odpłatności za leki refundowane, poniesionej przez świadczeniobiorców w ciągu danego rogu kalendarzowego. Monitoring ten miałby służyć ustaleniu czy pacjent ten poniósł w ciągu danego roku kalendarzowego wydatki w wysokości przekraczającej ustaloną ustawowo kwotę na poziomie trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przypadku jej przekroczenia wydatki stanowiące nadwyżkę nad tą kwotą byłyby zwracane danemu świadczeniodawcy przez Fundusz.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH