Sejm: kluby poparły projekt e-recepty

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   28-02-2018, 18:36

Sejm: kluby poparły projekt e-recepty W debacie sejmowej wszystkie kluby parlamentarne i koła poselskie opowiedziały się za proponowanymi zmianami (fot. archiwum)

W środę (28 lutego) w Sejmie rozpoczęło się drugie czytanie rządowego projektu w sprawie recept elektronicznych. Przewiduje on m.in., że e-recepty będą mogły być wystawiane nie tylko podczas wizyty w gabinecie lekarskim, ale także podczas konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

W debacie sejmowej wszystkie kluby parlamentarne i koła poselskie opowiedziały się za proponowanymi zmianami.

Andrzej Sośnierz (PiS) pozytywnie ocenił sposób wdrażania ustawy poprzez pilotaż. Podkreślił, że projekt ustawy zawiera wiele innowacyjnych rozwiązań, które są "przyjazne dla osób starszych". Dodał, że wystawienie recepty poprzez system elektroniczny odciąży pacjentów od "często niepotrzebnych wizyt w zakładach opieki zdrowotnej".

Jednocześnie zwrócił uwagę, że osoby starsze mogą mieć problem z obsługą elektroniczną, jednak - jak dodał - podczas pilotażu wszystkie rozwiązania będą "przetestowane". Sośnierz w imieniu klubu PiS zarekomendował przyjęcie ustawy.

Pozytywnie na temat proponowanych zmian wypowiedziała się również posłanka PO Beata Małecka-Libera. W imieniu klubu podkreśliła, że proponowane rozwiązania są oczekiwane zarówno przez środowisko medyczne, jak i pacjentów. Wśród korzystnych zmian wymieniła m.in. przepisy mające uszczelnić system dystrybucji leków.

Małecka-Libera miała natomiast zastrzeżenia co do trybu wprowadzenia projektu ustawy i braku konsultacji społecznych. W tym kontekście wymieniła m.in. brak stanowiska Naczelnej Izby Lekarskiej. Posłanka PO zastanawiała się również, czy system informatyczny jest dostatecznie przygotowany do przeprowadzenia pilotażu. Platforma Obywatelska zdecydowała się poprzeć projekt ustawy.

Jerzy Kozłowski (Kukiz'15) ocenił, że proponowany projekt ustawy jest "krokiem we właściwym kierunku". Podkreślił, że na nowelizacji skorzystają przede wszystkim pacjenci. Dodał, że e-recepty to "niewielki krok w kierunku zupełnego zinformatyzowania systemu ochrony zdrowia". Klub Kukiz'15 zapowiedział poparcie dla projektu.

Radosław Lubczyk (N) ocenił, że ustawa wprowadzająca e-receptę jest potrzebna. Jak mówił, projekt może przyczynić się m.in. do ograniczenia długich kolejek, wyeliminowania problemu nieczytelnych recept, oraz problemu wydawania niewłaściwych leków przez apteki. Lubczyk dodał, że wprowadzanie e-recepty to "oszczędność pieniędzy oraz czasu, który lekarz będzie mógł poświęcić pacjentom". Nowoczesna zapowiedziała głosowanie za projektem.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH