Sejm pochyli się nad projektem dot. monitorowania przewozu leków

PRAWO

Autor: politykazdrowotna.com/rynekaptek.pl   05-01-2018, 15:19

Sejm pochyli się nad projektem dot. monitorowania przewozu leków Projekt został właśnie skierowany do zaopiniowania przez sejmowe Biuro Legislacyjne (Fot. Archiwum)

Do Sejmu wpłynął już rządowy projekt dotyczący uszczelnienia systemu podatkowego oraz służby zdrowia, który ma zapobiec między innymi wywozowi leków.

W sierpniu ubiegłego roku Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Następnie 19 grudnia ub. r.  projekt został przyjęty przez rząd. Jak podaje portal politykazdrowotna.com, teraz zajmie się nim Parlament. Dokument został właśnie skierowany do zaopiniowania przez sejmowe Biuro Legislacyjne.

Najważniejszą zmianą, w punktu widzenia obszaru farmacji, jest objęcie nadzorem przewozu leków. Zdaniem skarbówki, nielegalny eksport leków jest źródłem kłopotów branży farmaceutycznej.

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, ustawa będzie pierwszym krokiem do tego, aby dokonać uszczelnienia w obszarze służby zdrowia.  - Wywóz refundowanych leków do krajów zachodnich jest pozbawianiem pieniędzy budżetu i pozbawianiem lekarstw pacjentów. Do tego oczywiście nie możemy dopuścić- mówił.

Dlatego w projektowanym nowym brzmieniu art. 3 ust. 2 pkt 4 ustawy dodano regulację odnoszącą się do przewozu środków leczniczych.

"Od roku 2012 w Polsce narastał problem z dostępnością wielu produktów leczniczych dla ludzi. Proceder spowodowany był masową sprzedażą produktów leczniczych przez hurtownie do zagranicznych kontrahentów, co skutkowało brakiem specjalistycznych lub nowoczesnych leków zwłaszcza tych ratujących życie w polskich aptekach" - zauważył resort finansów.

Zgodnie z założeniami zmian, każdy przedsiębiorca będzie musiał m.in. zgłosić GIF zamiar wywozu produktów leczniczych z Polski. Bedzie mógł dokonać wywozu, jedynie, gdy otrzyma na to zgodę Inspektoratu.

Więcej: http://www.politykazdrowotna.com/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH