Sejm: posłowie debatowali o e-receptach

PRAWO

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   01-10-2015, 11:55

Sejm: posłowie debatowali o e-receptach Posłowie omawiali m.in. zmiany prawa farmaceutycznego

Zasady stosowania e-recept i poprawy ich czytelności oraz zwiększenie liczby niekomercyjnych badań klinicznych, co ma poprawić dostępność pacjentów do leków nieobjętych refundacją - to jedne z głównych uchwał podjętych przez posłów podczas 101 posiedzenia Sejmu (1 października).

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Przyjęte regulacje wprowadzają podstawy prawne niezbędne do wdrożenia ogólnokrajowego systemu teleinformatycznego w ochronie zdrowia, tj. Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych (tzw. Platforma P1 lub „e-zdrowie”) – informuje platforma sejmowa.

Nowelizacja wprowadza też powszechne stosowanie e-recepty. Tylko w niektórych sytuacjach, wskazanych w ustawie, będzie można stosować recepty papierowe, np. w przypadku braku dostępu do Platformy P1 i recept weterynaryjnych oraz dla osoby o nieustalonej tożsamości.

Do realizacji recepty w postaci elektronicznej wystarczy podanie w aptece kodu dostępu (zostanie przekazany SMS-em na telefon komórkowy lub na e-mail) oraz numeru PESEL (lub numeru innego dokumentu potwierdzającego tożsamość).

Pacjent będzie mógł uzyskać wydruk informacyjny o wystawieniu recepty w postaci elektronicznej i przepisanych lekach. W ten sposób zostanie rozwiązany problem nieczytelnych recept.

Elektroniczne wystawianie recept, zleceń i skierowań oraz prowadzenia całej indywidualnej dokumentacji medycznej ma być możliwe po wejściu w życie ustawy oraz uruchomieniu platformy e-zdrowie, tj. jeszcze w tym roku. Nowelizacja wprowadza też elektroniczny obieg informacji i dokumentacji na każdym etapie kształcenia medycznego. Teraz ustawa będzie rozpatrywana w Senacie.

Nowelizacja prawa farmaceutycznego pozwoli na łatwiejsze prowadzenie niekomercyjnych badań klinicznych. Poprzez zwiększenie liczby tych badań umożliwi się skorzystanie jak największej liczbie pacjentów z nowoczesnych metod terapeutycznych, do których nie mieliby dostępu ze względu na brak pozwolenia na dopuszczenie do obrotu i rejestracji. Są to zmiany szczególnie istotne dla pacjentów cierpiących na rzadkie choroby. Zawarte w ustawie rozwiązania mają zapewnić finansowanie części procedur medycznych przez NFZ. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH