Sejm zapozna się z danymi, na co najczęściej skarżą się pacjenci

PRAWO

Autor: wp.pl/ rynkaptek.pl   10-06-2015, 14:08

Sejm zapozna się z danymi, na co najczęściej skarżą się pacjenci

Wzrasta liczba skarg kierowanych do Rzecznika Praw Pacjenta - wynika ze sprawozdania na temat przestrzegania praw pacjentów w Polsce. O ile w 2012 roku było ich 64 tysiące, to już rok później liczba ta wzrosła do 69 tysięcy.


Dokument zostanie przedstawiony podczas rozpoczynającego się w środę, 10 czerwca, trzydniowego posiedzenia sejmu. Wcześniej zapoznała się z nim komisja zdrowia.

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska powiedziała podczas posiedzenia komisji, że w 2013 roku, bo tego okresu dotyczy sprawozdanie, najwięcej, bo aż 82 procent skarg dotyczyło prawa do świadczeń zdrowotnych. Pacjenci zgłaszali też przypadki odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego pomimo zagrożenia zdrowia i życia. Dziedziny, w których najczęściej dochodziło do naruszeń praw pacjenta, to psychiatria, medycyna rodzinna oraz ginekologia i położnictwo. 

W ocenie przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia posła PiS Tomasza Latosa, powodem skarg pacjentów jest zła organizacja służby zdrowia, jej niedofinansowanie, i pogoń za osiąganiem wyników finansowych.

Poseł uważa jednak, że prawa pacjentów są obecnie lepiej chronione niż w poprzednich latach. Jak mówi, coraz bardziej rozumiemy potrzeby pacjentów nie tylko medyczne, ale również te, które wynikają z prawa do intymności, czy z ochrony danych osobowych. 

Więcej: wiadomosci.wp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH