Sejmowy spór o pośrednika w branży farmaceutycznej

PRAWO

Autor: sjem.gov.pl, smx/rynekaptek.pl   28-10-2014, 14:32

Sejmowy spór o pośrednika w branży farmaceutycznej Pośrednik w branży farmaceutycznej, kto to?

Są dwie racje dotyczące funkcjonowania pośrednika w branży farmaceutycznej. Jedna – taka instytucja zdecydowanie skomplikuje, zaciemni obraz realizowanych transakcji, - i co ważne - przyczyni się do wzrostu cen leków na rynku. Druga racja mówi o karach, które grożą Polsce, o ile pośrednik nie będzie miał prawa w Polsce działać.

Posłowie z podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przegłosowali poprawkę, w wyniku której instytucja pośrednika w branży farmaceutycznej nie miałaby racji bytu. Taka decyzja została oprotestowana przez stronę rządową, która po pierwsze wskazała, ze brak pośrednika w polskim prawie farmaceutycznym skutkować będzie karami nałożonymi na Polskę za fakt niepełnej implementacji dyrektywy unijnej. Po drugie, rząd zwrócił uwagę, że wykreślenie instytucji pośrednictwa w nowelizacji ustawy, przy jednoczesnym zachowaniu innych jej przepisów dotyczących np. wysokości kar za niezgodne z prawem działanie pośrednika - rodzi niespójność legislacyjną.

W powstałej sytuacji posłowie postanowili wrócić do głosowania nad kształtem instytucji pośrednika.

Po godzinach sporów i wysuwania różnych argumentacji, nawet tych wskazujących, że nieprecyzyjna definicja instytucji pośrednictwa będzie sprzeczna z Konstytucją, uzgodniono definicję pośrednictwa w branży farmaceutycznej. Oto ona.

Pośrednictwem w obrocie produktami leczniczymi jest działalność związana ze sprzedażą i zakupem produktów leczniczych, z wyłączeniem obrotu hurtowego, dostawy lub posiadania produktów leczniczych, polegająca na niezależnym prowadzeniu negocjacji na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej.

Nie koniec na tym. Posłowie weszli w gąszcz interpretacji prawnych dotyczących tego co faktycznie mógłby, a czego nie mógłby robić pośrednik na polskim rynku farmaceutycznym. Spór nie został ostatecznie rozstrzygnięty podczas wielogodzinnej debaty podkomisji.

O zagadnieniu pisaliśmy już w materiale Pośrednik: tajemniczy byt, który miałby pojawić się w branży farmaceutycznej 

Więcej: www.sejm.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH