Senacka Komisja Zdrowia przyjęła bez poprawek projekt 75+

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-04-2016, 08:34

Senacka Komisja Zdrowia przyjęła bez poprawek projekt 75+ Jest kolejna rekomendacja projektu 75+

Senacka Komisja zdrowia będzie rekomendować przyjęcie gwarantującej seniorom bezpłatne leki ustawy bez poprawek; propozycje dotyczące rozszerzenia kręgu beneficjentów i lekarzy uprawnionych do wypisywania recept nie zyskały akceptacji.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda przekazał we wtorek, 5 kwietnia, senatorom Komisji Zdrowia, że resort chciałby przekazać obwieszczenie do konsultacji z trzy-, czterotygodniowym wyprzedzeniem - podaje PAP.

Jak zaznaczył, prace związane z tzw. listą "S" wymagają analiz wpływu zmian na budżet płatnika, przy uwzględnieniu redukcji współpłacenia ze strony pacjentów.

Podczas posiedzenia komisji wróciły kwestie dyskutowane wcześniej na etapie prac w Sejmie.

Dotyczyły one m.in. powodów, dla których granicę wieku umożliwiającą otrzymywanie leków określono na poziomie 75 lat, a także przyczyn, że do wystawiania recept uprawniono głównie lekarzy POZ, a nie np. geriatrów.

Wiceminister Łanda ponawiał wyjaśnienia, że rozszerzenie uprawnienia do preskrypcji leków dla seniorów na lekarzy specjalistów jest obecnie niemożliwe m.in. ze względu na brak systemu informatycznego, który pozwalałby na bieżącą kontrolę przepisywania leków.

Poszerzenie obecnie katalogu lekarzy mogłoby, w ocenie resortu, doprowadzić do sytuacji, w której pacjent uzyskiwałby od różnych lekarzy kilka recept na ten sam bezpłatny lek. Przypisanie każdego pacjenta do lekarza POZ wyklucza ryzyko nadużyć.

Odnosząc się do propozycji rozszerzenia kręgu beneficjentów programu o dzieci, Łanda powiedział, że na dzieci ukierunkowany jest program Rodzina 500 plus, a program bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 lat - na osoby starsze.

- Na początku skupiamy się na osobach 75 plus. Nad kolejnymi wrażliwymi grupami wymienionymi w konstytucji trzeba się pochylić i odpowiedzieć na ich potrzeby w kolejnych krokach - powiedział Łanda.

Wyjaśniając powody określenia granicy uprawnienia na poziomie 75 lat, wiceminister wskazywał, że jest to granica stosowana także w innych przepisach np. jako przesłanka zwolnienia z opłat abonamentowych.

Senatorowie komisji zdrowia nie poparli zgłaszanych poprawek, by do bezpłatnych leków uprawnione były także dzieci oraz by recepty mogli wystawiać nie tylko lekarze POZ, ale wszyscy lekarze ubezpieczenia zdrowotnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH