Senat: komisje negatywnie nt. informowania o lekach w internecie

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-03-2012, 16:28

Umożliwienie producentom zamieszczania w internecie informacji o lekach na receptę zakłada projekt nowelizacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego, który we wtorek (27 marca) negatywnie zaopiniowały senackie komisje.

W ocenie komisji spraw Unii Europejskiej i komisji zdrowia możliwość zamieszczania w internecie informacji o lekach na receptę może doprowadzić do omijania zakazu reklamy tych farmacutyków.

Zdaniem senatorów projekt dyrektywy nie jest zgodny z zasadą pomocniczości. Komisje senackie podkreślają, że obowiązek informowania o działaniu przepisanego leku oraz sposobie jego przyjmowania spoczywa na lekarzu; dane dotyczące preparatów znajdują się także na ulotkach znajdujących się w opakowaniach leków.

Według komisji umożliwienie producentom umieszczania informacji o lekach w internecie wiązałoby się z koniecznością stworzenia systemu kontroli, czy przekazywane treści nie naruszają zakazu reklamy. A to doprowadziłoby do dodatkowych kosztów, które byłyby niewspółmierne do korzyści. Opinie senackich komisji podziela Ministerstwo Zdrowia.

1 stycznia br. weszła w życie ustawa refundacyjna, która wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. upominków dla pacjentów i lekarzy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH