Senat za przesunięciem kontraktowania z NFZ

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   18-12-2015, 14:12

Senat za przesunięciem kontraktowania z NFZ

Umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej mogą zostać przedłużone do 30 czerwca 2017 r. - wynika z nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Senat nie wprowadził do niej w piątek (18 grudnia) poprawek.

Przesunięcie kontraktowania jest związane z koniecznością opracowania map potrzeb zdrowotnych. W czasie czwartkowej dyskusji w Senacie Tomasz Grodzki (PO) pytał, czemu przedłużono termin kontraktowania akurat do tej daty i czy nie lepiej byłoby wyznaczyć go na koniec roku. Według Zbigniewa Babulskiego takie rozwiązanie byłoby niekorzystne, bo na koniec roku przypada najwięcej biurokratycznych obciążeń także dla placówek zdrowotnych.

Znowelizowana w połowie ubiegłego roku ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadziła konieczność sporządzania map potrzeb zdrowotnych, które następnie będą uwzględniane przy kontraktowaniu świadczeń przez NFZ. Jednym z głównych celów wprowadzenia map jest określenie najważniejszych celów polityki zdrowotnej w oparciu o stan zdrowia społeczeństwa oraz dostarczenie szpitalom informacji, w jakie obszary warto zainwestować środki.

Ustawa ta przewidywała trzymiesięczny okres pomiędzy sporządzeniem i opublikowaniem map potrzeb zdrowotnych a terminem wygaśnięcia obowiązujących umów (30 czerwca 2016 r.). Zdaniem posłów PiS, którzy przygotowali projekt przyjętej w środę ustawy, był to zbyt krótki czas na pełne przygotowanie postępowań w sprawie zawierania umów i zabezpieczenie dostępu do świadczeń z uwzględnieniem danych zawartych w mapach.

Obecnie nowelizacja wydłuża okres, na jaki mogą zostać przedłużone umowy z NFZ. Będzie to możliwe najpóźniej do 30 czerwca 2017 r. Nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r; teraz trafi do podpisu prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH