Senatorowie PiS chcą zgłosić poprawki do noweli ustawy refundacyjnej

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-01-2012, 18:05

PiS chce zgłosić poprawki do nowelizacji ustawy refundacyjnej, którą w środę (18 stycznia) zajmie się senacka komisja zdrowia. PO nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie. Nie ma także stanowiska Ministerstwa Zdrowia.

Rzeczniczka MZ Agnieszka Gołąbek poinformowała, że w posiedzeniu senackiej komisji zamierza uczestniczyć minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Nowelizacja ustawy refundacyjnej, którą w ubiegły piątek (13 stycznia) uchwalił Sejm, znosi kary dla lekarzy za niewłaściwie wypisanie recepty. W przypadku farmaceutów kary za realizację błędnych recept pozostają; będą oni mogli skorzystać z abolicji, ale tylko do dnia wejścia w życie noweli. Naczelna Rada Aptekarska prowadzi protest przeciwko przepisom refundacyjnym.

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) poinformował, że jego klub zamierza złożyć poprawki do noweli ustawy refundacyjnej. Trwają ustalenia, których artykułów mają dotyczyć zmiany. Jedna z poprawek ma znieść przepisy, które przewidują kary dla aptekarzy.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) ocenił, że senatorom trudno będzie wprowadzić do noweli zmiany dotyczące kar dla aptekarzy. Dodał, że poprawki dotyczące tej kwestii nie mieszczą się w zakresie nowelizacji uchwalonej przez Sejm. Piecha przypomniał, że PiS przedstawiło wczoraj (16 stycznia) własny projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który m.in. usuwa zapisy dotyczące karania aptekarzy.

Wiceprzewodnicząca komisji prof. Alicja Chybicka (PO) podkreśliła, że decyzję o ewentualnych poprawkach podejmie dopiero po wysłuchaniu stanowiska rządu, które senatorom przedstawi minister zdrowia. 

- Poprawki będą ostatecznością, gdyż konieczne jest jak najszybsze uchwalenie nowelizacji. Chodzi choćby o przepisy umożliwiające refundowanie leków w przypadku, gdy są one podawane poza zarejestrowanymi wskazaniami - powiedziała prof. Chybicka. Podkreśliła, że 80 proc. leków onkologicznych jest podawanych dzieciom poza wskazaniami refundacyjnymi. Zgodnie z ustawą refundacyjną - nie mogą więc być finansowane przez NFZ. Ma to zmienić nowelizacja.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH