SIA: apteka to nie warzywniak i nie sklep RTV

PRAWO

Autor: ŚIA/rynekaptek.pl   21-12-2016, 12:43

SIA: apteka to nie warzywniak i nie sklep RTV "Istnieje duże ryzyko sprzedaży pacjentów produktów niespełniających norm jakościowych" - wskazuje mec. Szulc.

W stanowisku popełniono wiele błędów merytorycznych oraz wykazano się elementarną nieznajomością faktów dotyczących funkcjonowania rynku detalicznej dystrybucji leków - tak opinię FOR ocenia mec. Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Rady Aptekarskiej.

Mec. Krystian Szulc odniósł się do wydanego 28 listopada br. dokumentu Fundacji Rozwoju Obywatelskiego pt.: "Analiza 20/2016: Apteka dla aptekarza - sprzeczna z interesem pacjentów i Konstytucją". 

Prawnik uważa, że w ww. tekście, „autorzy stawiają dwie niesprawdzone tezy w formie twierdzącej i potem tylko je udowadniają i to jednostronnie”.

W jego ocenie, w takich opracowaniach bardziej adekwatnym jest opatrzenie swoich poglądów słowem „może”, „zdaniem autorów” itp. a nie stawianie arbitralnej tezy w trybie twierdzącym, ale ad rem.

Zdaniem mecenasa, obrót lekami musi być wyłączony z zasady wolnego rynku: - W toku rozwoju gospodarczego zauważono, że może występować niedoskonałość czy też niesprawność rynku. Składać się na nią mogą cztery elementy: monopolizacja rynku, efekty zewnętrzne, konsumpcja dóbr publicznych czy też poważna asymetria informacji.

Dalej opisuje: - Asymetria informacji to sytuacja, w której jedna ze stron transakcji dysponuje lepszą lub szerszą wiedzą w zakresie informacji związanych z transakcją. Pacjent nie ma możliwości samodzielnie ocenić skuteczności, efektywności, potrzeby nabycia oraz ryzyka związanego z użyciem leku. Racjonalny ustawodawca ze względu na brak możliwości dokonywania pełnego i świadomego wyboru niejako obliguje konsumenta do zasięgnięcia opinii specjalisty przed dokonaniem zakupu.

Uważa, że na rynku farmaceutycznym silne jest również ryzyko nadużycia. W związku z brakiem wiedzy przez pacjenta istnieje duże ryzyko sprzedaży pacjentów produktów niespełniających norm jakościowych, o wątpliwym działaniu, posługując się „autorytetem” apteki przez właściciela nie-farmaceuty w celu maksymalizacji zysku. Może z kolei prowadzić do wycofywania się z rynku przez podmioty oferujące usługi o wyższej jakości przez brak możliwości konkurowania z tak działającymi pseudo-aptekami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH