ŚIA: apteki mogą uczestniczyć w programie KDR pod warunkiem, że...

PRAWO

Autor: ŚIA/rynekaptek.pl   16-10-2018, 09:39

ŚIA: apteki mogą uczestniczyć w programie KDR pod warunkiem, że... Aktualne brzmienie przepisu w Prawie farmaceutycznym nie sprzeciwia się udziałowi apteki w programie (Fot. Archiwum)

Czy udział apteki w programie karta dużej rodziny może być naruszeniem przepisu art. 94a prawa farmaceutycznego? Odpowiedzi udziela radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Mec. Krystian Szulc z ŚIA wydał opinię prawną ws. udziału aptek w programie karta dużej rodziny.

Przywołuje podstawy prawne:

1. Ustawa prawo farmaceutyczne tj. Dz. 2016 poz. 2142 ze zm.;
2. Ustawa z dnia 5.12.2014 r. o karcie dużej rodziny, tj. Dz. U. 2017 poz. 2211 ze zm.;
3. Kodeks cywilny;
4. Ustawa z dnia 6.03.2018 r. prawo przedsiębiorców Dz. U. 2018 poz. 646.

Stan faktyczny:

Zgodnie z art. 94a prawa farmaceutycznego zakazana jest wszelka reklama apteki za wyjątkiem danych wskazanych w ustawie … "Nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego."

Zgodnie z art. 1 ustawy o karcie dużej rodziny:

"Art. 1.

1. Ustawa określa zasady przyznawania członkom rodziny wielodzietnej Karty Dużej Rodziny, zwanej dalej "Kartą", sposób przyznawania im uprawnień oraz sposób realizacji i finansowania zadań wynikających z ustawy.

2. Uprawnienia przysługujące osobom posiadającym ważną Kartę polegają na przyznaniu korzystniejszego od ogólnie obowiązującego dostępu do towarów, usług lub innych form działalności."

Mec. Szulc wyjaśnia, że praktyka stosowania karty wygląda w ten sposób, iż na stronach miast umieszczone są firmy honorujące kartę duże rodziny, często z określeniem, jaki rabat jest oferowany w danej firmie, co dla apteki jest zakazane.

Podkreśla, że apteka winna tylko podać dane określone w art. 94a oraz uwidocznić w aptece informację, że apteka uczestniczy w programie Karta dużej rodziny. Informacja o wysokości bonusu dla posiadacza karty winna znajdować się tylko w aptece.

Biorąc pod uwagę powyższe zapisy oraz przepisy kodeksu cywilnego w szczególności art. 5 i 6 dotyczące zasad korzystania z przysługujących praw, mec. Szulc wyraża pogląd, że "udział apteki w programie "karta dużej rodziny" nie jest sprzeczny z zakazami reklamy wynikającymi z art. 94a prawa farmaceutycznego jednak z art. 94a wynika ograniczenie dla aptek, które mogą w informacjach o udziale w programie zamieszczać tylko dane, o których mowa w art. 94a zdanie drugie o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego."

W jego ocenie, nie ma potrzeby zmiany obowiązującego zapisu art. 94a prawa farmaceutycznego, gdyż jak powyżej wskazano, aktualne brzmienie tego przepisu nie sprzeciwia się udziałowi apteki w tym projekcie pod warunkiem zachowania ograniczeń zawartych w art. 94a prawa farmaceutycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH