ŚIA: dopiero po modyfikacji program ePRUF stał się legalny

PRAWO

Autor: SIA, LJ/ rynekaptek.pl   26-02-2016, 09:18

ŚIA: dopiero po modyfikacji program ePRUF stał się legalny Śląska Izba Aptekarska wraca do sprawy programu lojalnościowego

Śląska Izba Aptekarska wraca do wymiany informacji dotyczących programu ubezpieczeń ePRUF. Jak informuje GIF, po modyfikacji programu, nabrał on cech legalności.

"25 stycznia 2016 r. do biura izby wpłynęło pismo epruf s.a., w którym powołując się na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 22.12.2105r. znak GIF-P-L-0740/388-2/RD/15 prezes zarządu poinformował, „...iż obsługa ubezpieczeń lekowych w jej obecnym kształcie nie stanowi reklamy apteki i jej działalności, a tym samym nie narusza art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne” - przytacza ŚIA.

Śląska Izba Aptekarska zwróciła się do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o doręczenie ww. decyzji, którą Główny Inspektor Farmaceutyczny przekazał do Izby w formie zanonimizowanej. Na podstawie otrzymanego dokumentu nie można było potwierdzić, że dotyczy on firmy epruf s.a. Na wniosek Śląskiej Izby Aptekarskiej, epruf s.a. przekazał 16, 17, 18 stronę uzasadnienia decyzji, z której jasno wynika, że dotyczy ona realizacji kart PZU w ramach programu ePRUF PZU.

"W wydanej decyzji Główny Inspektor Farmaceutyczny zwrócił uwagę, iż dopiero po modyfikacji dostępności ubezpieczenia lekowego w taki sposób, że może być ono realizowane w każdej aptece ogólnodostępnej i punkcie aptecznym, jest ono legalne w świetle art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne" - informuje Izba w Katowicach.

- Przypominamy, że wcześniej ubezpieczenie ePRUF PZU było dostępne tylko w aptekach DOZ S.A., czemu sprzeciwiała się w tym czasie Śląska Izba Aptekarska. Cytowana decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego potwierdza stanowisko Śląskiej Izby Aptekarskiej w tym zakresie - uważa SIA i publikuje wcześniejszą wymianę korespondencji z GIF.

Jak informował GIF, "pierwotnie, aby otrzymać świadczenie, osoba posiadająca ubezpieczenie lekowe musiała zakupić produkty lecznicze wyłącznie we wskazanych aptekach akceptujących kartę ubezpieczenia. GIF, rozpatrując odwołania od decyzji WIF, ocenił tak skonstruowane ubezpieczenie lekowe jako naruszenie art. 94a ust. 1 ustawy Pf. Zasady realizacji uprawnień wynikających z ubezpieczenia determinowały bowiem konieczność zakupu leków w konkretnych aptekach. W następstwie, informacje odnośnie aptek, w których karty są obsługiwane, wskazywały na działalność konkretnych aptek, stanowiąc zachętę do skorzystania z ich usług".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH