ŚIA: dotkliwe kary pomogą zahamować nielegalny obrót lekami

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   16-07-2014, 16:09

ŚIA: dotkliwe kary pomogą zahamować nielegalny obrót lekami

Śląska Izba Aptekarska przedstawiła propozycje zmiany przepisów, które pomogą wyeliminować prowadzenie tak zwanego eksportu równoległego związanego z odwróconym łańcuchem zaopatrzenia i sprzedaży leków z aptek do hurtowni.

Tzw. odwrócony łańcuch dostaw polega m.in. na tym, że niektóre hurtownie farmaceutyczne odkupują leki od „współpracujących” z nimi aptek, które niezgodnie z obowiązującym prawem farmaceutycznym sprzedają je hurtowniom.

Propozycja zmiany przepisów zawiera m.in. nakładanie dotkliwych kar finansowych na uczestników odwróconego łańcucha dostaw, które powinny być w szybkim trybie egzekwowane przez inspekcję farmaceutyczną, włącznie z utratą przez właścicieli uczestniczących w tym procederze wszystkich zezwoleń na prowadzone apteki.

"Karze pieniężnej w wysokości do 100 tys. zł i 10 proc. rocznego obrotu w prowadzonych aptekach podlega ten kto wbrew otrzymanemu zezwoleniu na prowadzenie apteki dokonuje sprzedaży do hurtowni farmaceutycznej lub innemu podmiotowi produktów leczniczych w ramach tak zwanego odwróconego łańcucha zaopatrzenia" - brzmi jedna z propozycji.

Karę pieniężną nakłada wojewódzki inspektor farmaceutyczny w drodze decyzji administracyjnej. Przy ustalaniu wysokości kary uwzględnia się w szczególności okres, stopień oraz okoliczności naruszenia przepisów ustawy, a także uprzednie naruszenie przepisów.

Kary pieniężne stanowią dochód budżetu państwa. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny jest wierzycielem w rozumieniu przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Kary pieniężne uiszcza się w terminie 7 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Od kary pieniężnej nieuiszczonej w terminie nalicza się odsetki ustawowe.

Więcej: http://www.katowice.oia.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH