SIA: jak wdrożyć system HACCP w aptece

PRAWO

Autor: SIA/ rynekaptek.pl   07-03-2016, 10:28

SIA: jak wdrożyć system HACCP w aptece Zasady wdrażania HACCP w aptekach

W związku z kontrolami aptek przez organy inspekcji sanitarnej, które wymagają w aptekach m.in. wdrożenia systemu HACCP, Śląska Izba Aptekarska zleciła opracowanie oraz zakupiła dla swoich członków poradnik wdrażania systemu HACCP oraz zasad Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) w aptekach.

Potrzeba o wdrożeniu systemu HACCP została określona ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia, z której wynika, iż kierujący zakładem lub osoba przez niego upoważniona jest zobowiązany wdrożyć i stosować zasady systemu HACCP.

Apteki, punkty apteczne oraz hurtownie farmaceutyczne, które dokonują obrotu np. suplementami diety, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego są traktowane jak podmioty działające na rynku spożywczym, dlatego muszą dopełnić obowiązków wynikających z przepisów prawa żywnościowego. Podkreśla to pismo Głównego Inspektora Farmaceutycznego do Naczelnej Izby Aptekarskiej dot. wprowadzenia systemu HACCP w aptekach.

W piśmie jest m.in. mowa o konieczności wdrożenia w aptekach jedynie warunków wstępnych.

"Wprowadzanie zasad systemu HACCP jest uzależnione od zagrożenia związanego z całym etapem produkcji i obrotem żywnością. (...) W niektórych przypadkach, w szczególności w przedsiębiorstwach, w których żywność nie jest przygotowywania, wytwarzania lub przetwarzana, zagrożenia mogą być kontrolowane poprzez zdrożenie warunków wstępnych. W tych przypadkach uważa się, że pierwszy etap procedury HACCP (analiza zagrożeń) został wykonany i nie ma dalszej potrzeby opracowywania i wdrażania dalszych zasad HACCP - informuje GIF.

Do warunków wstępnych zalicza się: wymagania infrastrukturalne i sprzętowe, usuwanie odpadów, procedury ochrony przed szkodnikami, procedury sanitarne (czyszczenie i dezynfekcja), utrzymywanie właściwych warunków przechowywania żywności, zdrowie i higiena osobista personelu.

Farmaceuci ze Śląskiej Izby Aptekarskiej zainteresowani otrzymaniem instrukcji w wersji elektronicznej proszę o kontakt e-mailowy z biurem Śląskiej Izby Aptekarskiej pisząc na adres katowice@oia.pl (poradnik udostępniany jest dla farmaceutów bez zaległości składkowych).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH