SIA o zasadach prowadzenia monitoringu w aptece

PRAWO

Autor: SIA/rynekaptek.pl   13-02-2018, 15:44

SIA o zasadach prowadzenia monitoringu w aptece Apteka jest miejscem szczególnie wrażliwym na kwestie monitoringu - wskazuje mecenas (Fot. Archiwum)

W izbie ekspedycyjnej może być stosowany tylko monitoring wizyjny, a monitoring audio narusza prawa pacjenta i kodeks Etyki Aptekarza RP -  wskazuje mec. Krystian Szulc ze Śląskiej Izby Aptekarskiej.

W związku z pytaniami skierowanymi do Śląskiej Izby Aptekarskiej na temat zasad prowadzenia w aptece monitoringu, mec. Krystian Szulc wyjaśnia, że fakt prowadzenia monitoringu musi być wyraźnie zakomunikowany pracownikom i pacjentom w sposób widoczny czytelny i nie budzący wątpliwości.

Tłumaczy, że monitoring pracowników nie jest uregulowany wprost, przepisy jednak regulują też tę sferę pracy, gdzie krzyżuje się ona z prywatnością odnosząc się np. do Konstytucji RP i art. 30, 31  chroniącego godność i wolność człowieka, czy też kodeksu cywilnego w art. 23 i 24 chroniącego dobra osobiste człowieka, natomiast art. 5 stanowi ogólną dyrektywę zabraniającą stosowania prawa zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli np.: monitoring nie może służyć śledzeniu pracowników.

Prawnik SIA wskazuje, że monitoring jest możliwy w pracy w niektórych pomieszczenia np.: gdy wyłączone są - pokój socjalny i szatnie.

Dopuszczalny jest tylko w miejscach, gdzie da się to uzasadnić względami bezpieczeństwa ogólnie rozumianego w tym np.: ochrony mienia przed pożarem zniszczeniem. Natomiast monitoringu nie wolno upowszechniać i dostęp nie może być otwarty.

Mecenas podkreśla, że apteka jest miejscem szczególnie wrażliwym na kwestie monitoringu, a to ze względu na świadczenie usług farmaceutycznych powołanych w art. 86 i nast. Prawa farmaceutycznego.

W izbie ekspedycyjnej może być stosowany tylko monitoring wizyjny, a monitoring audio narusza prawa pacjenta i kodeks Etyki Aptekarza RP. W pozostałych pomieszczeniach poza wyłączonymi (pokój socjalny, szatnia itp.) możliwy jest monitoring wizyjny i audio.

Mecenas zwraca tym samym uwagę, że niniejsze uwagi stracą ważność w maju 2018 roku po wejściu w życie RODO (rozporządzenia o ochronie danych osobowych), kiedy właściwie monitoring pracowników nie będzie możliwy albo tylko po spełnieniu szczególnych warunków wynikających z RODO.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH