SIA pisze do MZ w sprawie wyjaśnienia rozbieżności w zapisach realizacji recept

PRAWO

Autor: JMac./SIA/rynekaptek.pl   08-01-2016, 10:32

SIA pisze do MZ w sprawie wyjaśnienia rozbieżności w zapisach realizacji recept SIA prosi ministra zdrowia o wyjaśnienie niejsności zapisów ustawiwych i roporzadzenia o wystawianiu recept

Porównując treść artykułu ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw z zapisami rozporządzenia ministra zdrowia ws. recept dla lekarzy oraz pielęgniarek powstają rozbieżności. Piotr Brukiewicz, prezes SIA prosi ministra o wyjaśnienie.

Chodzi o zapisy dotyczące przepisywania recept na antybiotyki i preparaty immunologiczne. W tych pierwszych art. Ustawy mówi o terminie realizacji, który nie może przekroczyć 7 dni od daty wystawienia lub o naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”, natomiast w rozporządzeniu jest zapis, że termin nie może przekroczyć 7 dni od daty wystawienia.

Z kolei terminy realizacji recept na preparaty immunologiczne są jeszcze bardziej rozbieżne w zapisach ustawowym i rozporządzenia.

Ustawa mówi o terminie realizacji, że nie może przekroczyć 120 dni od daty wystawienia, natomiast w zapisie rozporządzenia jest termin 90 dni.

Prezes SIA prosi o informację, która z  zasad jest właściwa.

- Odpowiedź z pewnością da nam jakiś okres przejściowy. Musimy jednak mieć to na piśmie – mówi Rynkowi Aptek Piotr Brukiewicz. – Chodzi o to, byśmy w przyszłości nie byli narażeni na złą interpretację podczas kontroli. Ale też chodzi o dobro pacjenta. Chcemy jednoznaczności tych przepisów – dodaje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH