ŚIA: przypomnienie zasad dyżurów świątecznych

PRAWO

Autor: ŚIA/rynekaptek.pl   22-03-2016, 15:47

ŚIA: przypomnienie zasad dyżurów świątecznych ŚIA przypomina o zasadach dyżurów świątecznych

Ze względu na skargi pacjentów dotyczące trudności z realizacją recept w okresie świątecznym, ŚIA przypomina kierownikom aptek o dostosowaniu rozkładu godzin pracy aptek do potrzeb ludności i zapewnienie dostępności do świadczeń.

Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy - jak wynika z art. 94.1 Prawa farmaceutycznego.

Z uwagi na częste skracanie godzin pracy aptek w okresie świątecznym, prosimy o zwrócenie uwagi przy ustalaniu czasu otwarcia państwa aptek, aby był on spójny z harmonogramem aptek pełniących dyżur w danym rejonie oraz by informacja o aptece dyżurującej była widoczna dla pacjentów - czytamy w komunikacie.

Coraz częściej zdarza się, że z powodu wcześniejszego zamknięcia apteki, pacjenci mają problem z zaopatrzeniem się w leki, gdyż apteka dyżurna jest jeszcze nieczynna - wyjaśnia komunikat.

Skracanie godzin pracy apteki bez obiektywnej przyczyny (np. z powodu stałego braku prądu) - niezgodnie z podanym czasem pracy do Wojewódzkiej Inspekcji Farmaceutycznej, określonym w uchwale Rady Powiatu i w umowie z NFZ - może być uznane za naruszenie prawa i prowadzenie apteki niezgodnie z uzyskanym zezwoleniem, uchwałą Rady Powiatu i umową z NFZ, z możliwością konsekwencji prawnych - przestrzega.

ŚIA przypomina, że zgodnie z art. 88 p. 5 i następne Pf., za organizację pracy apteki odpowiada kierownik apteki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH