ŚIA walczy o pozycję farmaceuty w Radzie do Spraw Zdrowia Publicznego

PRAWO

Autor: ŚIA, ms / rynekaptek.pl   30-04-2015, 14:05

ŚIA walczy o pozycję farmaceuty w Radzie do Spraw Zdrowia Publicznego

Obecność przedstawiciela Naczelnej Rady Aptekarskiej w składzie Rady do Spraw Zdrowia Publicznego jest nieodzowna - uważa Rada ŚIA i pisze w tej sprawie do Beaty Maleckiej – Libery, sekretarza stanu w MZ.

W apelu Śląskiej Izby Aptekarskiej czytamy m.in., że ŚIA popiera propozycję konsultanta wojewódzkiego ds. farmacji aptecznej w Katowicach dr n. farm. Lucyny Bułaś i uważa za zasadne:

- dopisanie w art. 7 ust 1 punktu 12) „przedstawiciela Naczelnej Rady Aptekarskiej" i tym samym należałoby uwzględnić w składzie Rady do Spraw Zdrowia Publicznego farmaceutę.

- zmianę zapisu art. 9 ust 5, w którym podano, że „Do przygotowania NPZ, a także do monitorowania i ewaluacji jego wdrażania Pełnomocnik może powołać zespoły opiniodawczo-doradcze, w skład których wchodzą przedstawiciele organów władzy publicznej oraz przedstawiciele jednostek i towarzystw naukowych" polegającą na wykreśleniu słowa „może" i przyjęcie w brzmieniu: „Do przygotowania NPZ, a także do monitorowania i ewaluacji jego wdrażania Pełnomocnik powołuje zespoły opiniodawczo-doradcze, w skład których wchodzą przedstawiciele organów władzy publicznej oraz przedstawiciele jednostek i towarzystw naukowych.

Dr farm. Piotr Brukiewicz, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej  w imieniu ŚIA wniósł o uzupełnienie projektu i wprowadzenie farmaceuty, jako ustawowo zdefiniowanego zawodu ochrony zdrowia publicznego do treści ustawy. Pisze on, nadmieniam, że oprócz wskazanego art 86 prawa farmaceutycznego powołany art. 2a ustawy o izbach aptekarskich mówi wprost „Art. 2a. 1. Wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia publicznego i obejmuje udzielanie usług farmaceutycznych polegających w szczególności na: ..." Pominięcie w nowelizowanej ustawie zawodu farmaceuty i jego roli w zdrowiu publicznym byłoby dużym błędem ustawodawczym, ponieważ eliminowałoby tą grupę zawodową z możliwości uczestniczenia w działaniach mających za zadanie poprawę zdrowia społeczeństwa.

Należy zauważyć – dowodzi dr farm. Piotr Brukiewicz, że farmaceuci są grupą zawodową posiadającą ogromną wiedzę o leku i zdrowiu oraz odpowiednie wykształcenie, które mają obowiązek uzupełniać, a które do tej pory nie było należycie wykorzystywane przez system ochrony zdrowia w Polsce. Farmaceuci, zwłaszcza ci pracujący w aptekach ogólnodostępnych, mogą realizować wiele zadań publicznej służby zdrowia, szczególnie z obszaru profilaktyki zdrowotnej, m.in. poprzez sprawowanie opieki farmaceutycznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH