SIA ws. oznaczania ceną artykułów w aptece

PRAWO

Autor: SIA/rynekaptek.pl   16-02-2017, 15:44

SIA ws. oznaczania ceną artykułów w aptece Opinia prawna w sprawie oznaczania ceną artykułów w aptece

Krystian Szulc przekazuje informacje w sprawie stosowania w aptece zasad dotyczących placówek handlowych w zakresie oznaczania ceną artykułów wydawanych w aptece oraz zapewnienia pacjentom dostępu do cenników artykułów wydawanych w aptece.

Zgodnie z art. 86 prawa farmaceutycznego, apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w szczególności usługi farmaceutyczne. Pojęcie placówki ochrony zdrowia publicznego nie jest zdefiniowane ustawowo poza wskazanym art. pr. farm. – przypomina Krystian Szulc, radca prawny SIA.

Jak wskazuje prawnik, pojęcie „Apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego” wykorzystywane jest do oznaczenia aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych.

Przypomina, że do obowiązków farmaceuty należy wydawanie leków i wyrobów medycznych, sporządzanie i wydawanie leków recepturowych i aptecznych oraz udzielanie informacji o lekach i wyrobach medycznych.

Ustawa prawo farmaceutyczne definiuje aptekę nie jako sklep, lecz placówkę ochrony zdrowia publicznego.

W tej sytuacji należy rozważyć, czy wymienione w ustawie kategorie produktów „leki i wyroby medyczne”, „leki recepturowe i apteczne” w ogóle są objęte uwidacznianiem cen.

Krystian Szulc zaznacza, że w zakresie leków refundowanych nie ma mowy o transakcji kupna sprzedaży, gdyż pacjent nie płaci ceny leku, a tylko jej część.

- Jest to więc faktycznie wydanie i w tym zakresie żadne inne przepisy prawa w tym o cenach nie mają zastosowania. Wyrażam pogląd, że przepisy ustawy prawo farm. i ustawy o refundacji leków środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego ... jako lex specjalis wyłączają stosowanie innych przepisów zgodnie z zasadą „lex specjali derogat legi generali”.

Tak zapisano też w art. 2 ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług.

W zakresie „leków i wyrobów medycznych”, o których mowa w art. 86 pr. farm. nie powinny mieć zastosowania przepisy ustawy o informowaniu o cenach i rozporządzenia Ministra Rozwoju z 19 grudnia 2015 r. w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług.

Zwraca uwagę, że produkt leczniczy jest to pojęcie szersze od leku, ale na pewno obejmuje leki recepturowe i apteczne.

Jak z tego wynika, bez względu na to gdzie się znajdują w aptece produkty lecznicze, nie podlegają rygorowi uwidaczniania cen jednostkowych

Więcej: http://katowice.oia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH