Sieci aptek jak sieci handlowe? Poseł zbiera opinie farmaceutów

PRAWO

Autor: OOIA/rynekaptek.pl   25-01-2017, 09:12

Sieci aptek jak sieci handlowe? Poseł zbiera opinie farmaceutów Poseł zachęca farmaceutów do szerokiego konsultowania projektu ustawy wśród aptekarzy

Dziś większość aptek prowadzonych przez nie - farmaceutów bardziej przypomina sieć handlową, w której pacjent spotyka się ze sprzedawcą, a nie wykształconą osobą, jaką jest farmaceuta - uważa poseł Tomasz Kostuś.

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Kostuś, zwraca się z prośbą do aptekarzy o zaangażowanie oraz włączenie się w proces tworzenia przepisów prawa farmaceutycznego.

Jak czytamy w liście wystosowanym do farmaceutów, w ostatnich miesiącach rozpoczęto procedowanie dwóch projektów ustaw, nowelizujących obowiązującą ustawę z dnia 6 września 2001 r. Prawo Farmaceutyczne. (Dz. U. 2016 poz. 2142).

Pierwszy z projektów, to projekt rządowy, dotyczący przede wszystkim dostosowania przepisów krajowych do dyrektywy wspólnotowej 83/2001/WE w zakresie nadzoru nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi. Drugi z projektów, to projekt poselski, którego treść została przekazana do Marszałka Sejmu.

W związku z tym, że poselskie projekty ustaw nie podlegają obowiązkowym konsultacjom społecznym, poseł chce zebrać opinie i uwagi środowiska farmaceutów, a także propozycje zmian zapisów.

Stanowisko aptekarzy ws. projektowanej ustawy o Pf, zamierza przedstawić podczas obrad Komisji Sejmowych oraz posiedzeń plenarnych Sejmu.

Jak podaje, obecnie obowiązujące przepisy prawa nie przewidują ograniczeń w zakładaniu aptek ogólnodostępnych ze względu na ich liczbę na danym obszarze, odległość od innych aptek, czy też formę prowadzenia działalności.

Brak jakichkolwiek zasad odnoszących się w szczególności do uwarunkowań demograficznych lub terytorialnych powoduje bardzo szybki wzrost ich liczby.

Poseł zwraca uwagę, że możliwość posiadania aptek przez spółki kapitałowe, rodzi znaczne problemy przy możliwości sprawowania prawidłowego nadzoru nad ich działalnością:

- Zjawisko to, występujące w największym natężeniu w dużych miastach, łączy się z powstawaniem wielu bardzo negatywnych następstw rzutujących na możliwość prawidłowego realizowania przez apteki ich zadań, jako placówek ochrony zdrowia publicznego.

Zdaniem posła Kostusia, całkowicie liberalna regulacja w zakresie określenia podmiotów uprawnionych do prowadzenia aptek ogólnodostępnych, jest niewłaściwa.

Doświadczenia wynikające z kilkunastoletniego obowiązywania Prawa farmaceutycznego dowodzą, że obecne regulacje prawne nie gwarantują należytej realizacji celów i zasad funkcjonowania aptek, wynikających z nakazu ochrony zdrowia publicznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH