SIRPL: projekt zmiany prawa farmaceutycznego jest obciążony wadą

PRAWO

Autor: sirpl.org, ms/rynekaptek.pl   29-12-2014, 12:20

SIRPL: projekt zmiany prawa farmaceutycznego jest obciążony wadą Prawo farmaceutyczne w perspektywie UE (foto: sxc.hu)

W trakcie prac nad poselskim projektem ustawy Prawo farmaceutyczne uchybiono regulacjom unijnym – twierdzi Tomasz Dzitko, prezes SIRPL.

- Polski Parlament nie wypełnił obowiązków wynikających z dyrektywy unijnej, planując nałożenie na przedsiębiorców zaangażowanych w eksport równoległy obowiązku zawiadamiania o zamiarze wywozu leków bez wcześniejszego poinformowania o takim przepisie Komisji Europejskiej i innych państw członkowskich. Konieczne jest zawieszenie prac legislacyjnych do czasu zakończenia oceny projektu w zakresie proporcjonalności proponowanych w nim rozwiązań na szczeblu wspólnotowym - uważa prezes Stowarzyszenia Importerów Równoległych Produktów Leczniczych (SIRPL).

Jego zdaniem, chodzi o obowiązki wynikające z Dyrektywy 98/34/EC w zakresie funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych przed rozpoczęciem prac nad projektem.

- Polska powinna była na etapie postępowania przedustawowego, dokonać notyfikacji niektórych przepisów Prawa farmaceutycznego. Nie zrobiono tego, a zatem Prawo farmaceutyczne obciążone jest  istotną wadą postępowania ustawodawczego i wywołuje realne skutki prawne dotyczące przepisów uchwalonych z pominięciem tej procedury - uważa Tomasz Dzitko.

Dodaje: - Nałożenie na przedsiębiorców zaangażowanych w eksport równoległy obowiązku zawiadamiania o zamiarze wywozu leków - wymagało wcześniejszego poinformowania o takim przepisie Komisji Europejskiej i innych państw członkowskich, w celu oceny proporcjonalności zaproponowanych, a później wdrożonych rozwiązań.

SIRPL uważa, że za naruszenie przepisu, który uchwalono bez notyfikacji, nie można stosować wobec podmiotów indywidualnych sankcji.

W ocenie SIRPL, wprowadzając do Prawa farmaceutycznego wymóg zgłoszenia zamiaru eksportu leków bez uprzedniego przekazania tych przepisów do Komisji Europejskiej i państw członkowskich, władze polskie naruszyły obowiązek wynikający z Artykułu 8 Dyrektywy 98/34/WE, a zatem przepisy te nie będą mogły być stosowane.

Więcej: http://sirpl.org/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH