Skarbówka wymaga przesyłania recept? Nie ma takiego prawa

PRAWO

Autor: loia.zgora.pl/ rynekaptek.pl   01-06-2015, 14:21

Skarbówka wymaga przesyłania recept? Nie ma takiego prawa

Lubuska OIA w Zielonej Górze, w związku z otrzymanym sygnałem o przekazywaniu przez niektóre apteki kopii zrealizowanych recept na wniosek Urzędu Kontroli Skarbowej, przestrzega, że takie działania są niezgodne z obowiązującym prawem w zakresie ochrony praw pacjenta.

Izba przypomina, że apteki przekazują recepty do kontroli wyłącznie na wniosek Narodowego Funduszu Zdrowia i Wojewódzkiej Inspekcji Farmaceutycznej, z zachowaniem koniecznej dbałości o bezpieczeństwo i poufność dokumentów.

Żaden inny organ nie ma uprawnień do kontroli recept w aptekach i dostępu do informacji na nich zapisanych. Informacja o pacjencie jest prawnie chroniona, a aptekarz jest zobligowany do zachowania jej w tajemnicy. Ujawnianie informacji nieuprawnionym jest zabronione i może skutkować odpowiedzialnością karną.

Również - zgodnie z art. 103 ust. 2 Ustawy Prawo Farmaceutyczne - Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jeżeli apteka przekazuje, z wyłączeniem Inspekcji Farmaceutycznej i Narodowego Funduszu Zdrowia, dane umożliwiające identyfikację indywidualnego pacjenta, lekarza lub świadczeniodawcy.

Więcej: http://www.loia.zgora.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH