Skuteczne narzędzie dla władz samorządu aptekarskiego

PRAWO

Autor: Piotr Sędłak/ rynekaptek.pl   01-04-2015, 10:10

Skuteczne narzędzie dla władz samorządu aptekarskiego Orzeczenia NSA korzystne dla izb aptekarskich

Zapadłe w ostatnim czasie cztery orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego są dla aptekarstwa precedensowe, a w każdym bądź razie – przełomowe - uważa Piotr Sędłak.

W ten sposób komentuje wyroki umożliwiające izbom okręgowym wszczynanie postępowań administracyjnych.

W wyrokach z 19 marca 2015 roku NSA przesądził o tym, że Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu ma zdolność inicjacyjną, w rozumieniu art. 31 par. 1 k.p.a. do wszczynania postępowań administracyjnych we sprawach wynikających z jej ustawowych kompetencji i dotyczących interesu społecznego; ergo – zdolność taką ma każda okręgowa izba aptekarska.

Oznacza to, że może żądać ona wszczynania postępowań administracyjnych, a nawet uczestniczenia w nich na prawach strony, we wszystkich sprawach, do których jest ustawowo powołana. W tym akurat przypadku spór dotyczył regularnego odmawiania wszczynania postępowań w sprawie ścigania naruszeń zakazu reklamy aptek (art. 94a ust. 1 PF), wydawanego przez Dolnośląski Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny.

NSA stwierdził, że w żądaniu wszczęcia postępowania administracyjnego izba aptekarska reprezentuje interes społeczny, a nie partykularne interesy członków tego samorządu (aptekarzy). Co więcej, rozumowanie to można rozciągnąć nie tylko na rozpatrywany przypadek dot. zakazu reklamy aptek, ale również na inne postępowania. Bolączek rynku aptekarskiego jest bowiem co nie miara.

Z najważniejszych to chociażby: nielegalny wywóz leków zagranicę w ramach „odwróconego łańcucha dystrybucji”, łamanie przepisów antykoncentracyjnych przez przedsiębiorców aptecznych skupionych w sieć, łączenie w ramach jednego podmiotu gospodarczego obrotu hurtowego i detalicznego lekami, stosowanie nieuczciwej konkurencji między aptekami etc.

W tej sytuacji jedynie od decyzji samorządu aptekarskiego, jego poszczególnych okręgowych izb, będzie należało, czy z uprawnienia przyznanego im przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie skorzystają.

Patrząc dziś na skalę naruszeń, nieprawidłowości, deliktów konkurencyjnych, łamania prawa administracyjnego, a czasami po prostu zwykłych przestępstw, jakie zagnieździły się na rynku aptecznym wydaje się, że władze samorządu aptekarskiego (poszczególne okręgowe izby) powinny na bieżąco informować właściwych wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych o tych nieprawidłowościach i składać wnioski o wszczęcie właściwych postępowań administracyjnych. W wielu przypadkach działanie może pomóc ukrócić i zwalczyć ferment, jaki powstał na tym rynku w ostatnich kilkunastu latach.

Więcej: http://sed3ak-pro.salon24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH