Śląska Izba Aptekarska wyjaśnia: białe recepty nadal ważne

PRAWO

Autor: Śląska Izba Aptekarska/rynekaptek.pl   06-09-2010, 08:30

Białe recepty, na równi z REKUSami nadal mogą być realizowane przez apteki.

W związku z wprowadzonym przez Śląski OW NFZ ujednoliconej numeracji recept lekarskich oraz jednolitego druku recepty (format kuponów REKUS – Recepta/KUpon/Skierowanie), pojawiły się pewne wątpliwości, co do prawidłowości wypisywania leków refundowanych na starych białych receptach. Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej wyjaśnia wątpliwości.

Wszystkie tzw. białe recepty, których wzór określa rozporządzenie w sprawie recept lekarskich, nadal  ważne – niezależnie, kiedy i przez kogo zostały wypisywane.

– Jeżeli recepta jest zgodna z rozporządzeniem, to nie ma znaczenia czy ją wystawia lekarz, przychodnia czy szpital. Rozporządzenie nie zabrania nikomu wystawiania takich recept – tłumaczy prezes Piechula.

Co więcej, jeśli pacjent nie przyniesie karty, to obecnie jedynym sposobem jest wystawienie recepty z kodem nadawanym przez NFZ, czyli tej starej białej. Zatem aptekarz może wydać lek refundowany wypisany na białej recepcie, także przez szpital.

W przypadku dzieci, które nie posiadają jeszcze numerów PESEL, lekarz powinien wystawić zwykłą białą receptę i zgodnie z rozporządzeniem podać dane opiekuna np. matki z jej numerem PESEL. Nie należy wystawiać w takim przypadku kuponu REKUS,

Prezes przypomina również, że zarówno numery recept REKUS, jak i „starych” białych muszą mieć numerację zgodną z rozporządzeniami, czyli nie mogą zaczynać się od samych zer.

W przypadku REKUS numer jest drukowany na podstawie karty pacjenta. Jeśli pacjent nie przyniesie swojej karty do przychodni, ta nie posiada właściwego numeru i drukowanie recept REKUS bez karty powoduje powstawanie błędnych numerów.

­– Recepty REKUS nie mogą być nigdy drukowane bez karty pacjenta. Jeśli pacjent nie ma karty, to
musi zostać wystawiona recepta z numeracją nadaną przez NFZ, czyli tzw. biała – podkreśla Stanisław Piechula.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH