Śląskie: leki "z odzysku" nie trafią do najbiedniejszych

PRAWO

Autor: Nowiny/rynekaptek.pl   16-08-2011, 08:20

Chodzi o leki z dobrym jeszcze terminem ważności, które są poddawane utylizacji. Od lat osiemdziesiątych sukcesywnie malała w Polsce liczba tzw. Aptek Darów, w których za darmo lub za symboliczną opłatą najubożsi mogli otrzymać takie specyfiki. Pochodziły one najczęściej z zagranicy, choć nie tylko.

Zdaniem Piotra Klimy, wiceprezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby leki przeterminowane pochodzące z aptek, odpowiednio przechowywane, mogły być stosowane np. w szpitalach pod kontrolą lekarzy.

Piotr Klima podkreśla jednocześnie, że leki dostarczane przez prywatnych ofiarodawców, nawet jeśli nie są jeszcze przeterminowane, nie nadają się do wykorzystania ze względów bezpieczeństwa: nic nie wiadomo o sposobie ich przechowywania, brakuje także gwarancji, że preparaty nie zostały podmienione na podobne z wyglądu, ale o zupełnie innym działaniu.

W ubiegłym roku w samym tylko Raciborzu do utylizacji przekazano 680 kilogramów leków zebranych w aptekach, w Wodzisławiu zebrano ich 335 kilogramów, a w Rybniku blisko tonę.

Więcej:http://www.nowiny.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH