Śląskie: uwaga na Mocarza, to szkodliwy narkotyk

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-07-2015, 09:14

Śląskie: uwaga na Mocarza, to szkodliwy narkotyk Na Śląsku od początku roku doszło do 900 zatruć dopalaczami

- W województwie śląskim - na tę chwilę - mamy dwie osoby w stanie krytycznym - poinformował wojewoda śląski Piotr Litwa na briefingu prasowym. Wojewoda dodał, że w tym roku już jest 905 zatruć dopalaczami. W jego ocenie sytuacja jest nadzwyczajna.

Największa liczba zatruć dotyczy młodzieży w wieku od 15 do 19 roku życia - 260 osób, z kolei w przedziale wiekowym od 20 do 24 lat odnotowano 187 zatruć. Najmłodsze z zarejestrowanych osób miały 10 lat. W grupie dzieci w wieku 10-14 lat odnotowano, aż 44 przypadki zatruć.

Śląski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk poinformował, że na chwilę obecną zatrzymano 9 osób, które zajmowały się dystrybucją, sprzedażą, handlem środkiem narkotycznym o nazwie „Mocarz". - Zdjęliśmy z rynku już ponad 2 tys. porcji tego właśnie środka - powiedział.

Szymczyk zaapelował, aby bezwzględnie zaprzestać stosowania tego środka. Wskazał, że z opinii ekspertów wynika, że "Mocarz" zawiera środki, które są na wykazie znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i jest to niezwykle szkodliwy narkotyk.

Zaapelował również do rodziców, by zgłaszali wszelkie przypadki zatruć narkotykiem na policję.

Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego Artur Borowicz powiedział w poniedziałek, że niespotykany stopień agresji i utrata kontaktu z otoczeniem, to dość charakterystyczne objawy zatrucia dopalaczami, dlatego ratownicy medyczni i policja prowadzą wspólne działania.

- Zdarzają się ataki fizyczne na ratowników, które z całą bezwzględnością - jako dyrektor WPR - będę przekazywał do prokuratury - powiedział Borowicz.

Litwa poinformował, że jednym z ustaleń Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego jest powołanie zespołu roboczego, który zajmie się działaniami, m.in. skierowanymi do dzieci i młodzieży. Przewodniczącym tego zespołu będzie śląski kurator oświaty Stanisław Faber.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH