Sławomir Neumann: pisma dot. marży przy wywozie leków nie są interpretacją prawa

PRAWO

Autor: sejm.gov.pl/ rynekaptek.pl   11-06-2015, 06:15

Sławomir Neumann: pisma dot. marży przy wywozie leków nie są interpretacją prawa Sławomir Neumann o marżach przy wywozie leków

Treść wskazanych w interpelacji pism podpisanych przez Dyrektorów Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji nie stanowiła interpretacji przepisów prawa, a jedynie odpowiedź na zapytanie zainteresowanych podmiotów - ocenia wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

W ten sposób Sławomir Neumann odpowiedział na interpelację posła Krzysztofa Tchórzewskiego, w sprawie cen leków refundowanych i ich wpływu na rynek leków w Polsce.

W interpelacji poseł pytał o podstawę prawną pism wskazujących na brak zastosowania przepisów ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków do sprzedaży leków przez hurtownie farmaceutyczne zlokalizowane na terenie RP leków poza jej granice oraz o informację czy departamenty mają prawo do wydawania na zewnątrz interpretacji przepisów. Tym bardziej, że te interpretacje po wczytaniu się mogą być traktowane jako instrukcje jak omijać prawo.

"Przepisy ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków odnoszą się do sytuacji prawnych występujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i obejmują te czynności prawne, które regulowane są reżimem przedmiotowej ustawy. Tym samym spod przepisów ustawy wyłączone są działania prawne związane z lekami, które nie podlegają refundacji oraz działania prawne dotyczące obrotu produktami poza granice Rzeczypospolitej Polskiej" - odpowiedział wiceminister Neumann.

Dodał: "Treść wskazanych w interpelacji pism podpisanych przez Dyrektorów Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji nie stanowiła interpretacji przepisów prawa, a jedynie odpowiedź na zapytanie zainteresowanych podmiotów".

Jak podkreśla Neumann, Minister Zdrowia wydaje pisemne interpretacje wyłącznie w zakresie spraw objętych dyspozycją art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, z póź. zm.), który stanowi, iż przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH