Śledztwo w sprawie marż zostało umorzone

PRAWO

Autor: JMac./mat.press/rynekaptek.pl   10-02-2016, 08:34

Śledztwo w sprawie marż zostało umorzone Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie interpretacji przepisów o stosowaniu marż

Prokuratura rejonowa Warszawa - Śródmieście Północ umorzyła śledztwo dotyczące stosowania innych niż sztywne marż przy wywozie leków. Prokuratura badała, czy urzędnicy Ministerstwa Zdrowia nie przekroczyli swoich uprawnień. Chodziło o pisma dotyczące możliwości odejścia od stosowania sztywnej marży przy wywozie leków za granicę.

Poseł Tomasz Latos, który złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników, w tym m.in. przez ministra zdrowia, polegającego na narażeniu obywateli na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, nie złożył zażalenia na decyzję prokuratury.

Przypomnijmy, sprawa dotyczyła interpretacji wydawanych przez urzędników Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ na pytania przedsiębiorców w sprawie wysokości marży przy wywozie leków za granicę. Ustawa refundacyjna narzuciła jednolite ceny oraz sztywne marże dla aptek i hurtowni.

Hurtownie mogą doliczyć do ceny, za jaką kupiły lek, 5 proc. marży. Jednak interpretacje prawne wychodzące z urzędu na Miodowej wskazywały, że "urzędowe ceny zbytu i marże nie mają zastosowania do sprzedaży leków poza granice Polski".

Dyrektor i wicedyrektorzy departamentu lekowego resortu zdrowia: Artur Fałek, Wojciech Giermaziak i Grzegorz Bartolik, podpisali się pod pismami kierowanymi jako odpowiedź na pytanie hurtowni farmaceutycznych w sprawie wysokości marży stosowanej przy wywozie leków za granicę.

- Przesłuchiwani powoływali się na wcześniejsze opinie Ministerstwa Zdrowia, na podstawie których twierdzili, że nakładane marże były w porządku. Prokuratura chce poznać te opinie i w związku z tym wysłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia zapytanie – mówiła Rynkowi Aptek w grudniu ubiegłego roku prowadząca sprawę prokurator Anna Zalewska z prokuratury rejonowej Warszawa - Śródmieście Północ.

Teraz sprawa została umorzona.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH