SN: NFZ przegrał w sprawie o nienależytą refundację

PRAWO

Autor: LJX/rynekaptek.pl   14-11-2014, 14:08

SN: NFZ przegrał w sprawie o nienależytą refundację

Natalia Lojko z kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński wygrała w piątek (14 listopada) prowadzoną przez nią pro bono dla bardzo zaawansowanego wiekiem lekarza sprawę przed Sądem Najwyższym - informuje kancelaria.

Sprawa dotyczyła klasycznej kary nałożonej przez NFZ na lekarza za nienależną refundację.

"SN uwzględnił wszystkie zarzuty z skargi kasacyjnej lekarza ukaranego karą kilkudziesięciu tysięcy złotych. Podkreślił, że prawo jest sztuką tego, co dobre i sprawiedliwe (Ius es ars boni et aequi). Trzeba patrzeć na to, czemu służą umowy NFZ z lekarzami" - ocenia mecenas Ewa Rutkowska.

Dodaje: "One służą temu, by refundacja nie trafiła do rąk osoby nieuprawnionej. Czyli ta „kara” NFZ to nie kara umowna, nie bezpodstawne wzbogacenie lekarza, ale odszkodowanie – i NFZ w każdym przypadku musi wykazać istnienie szkody. Tego NFZ w ogóle nie zbadał, bo nigdy tego nie robi wobec lekarzy ani aptekarzy".

SN podkreślił, że NFZ działał w tej sprawie niezgodnie z art. 65 KC  – zamiast pomyśleć, jaki jest cel tej umowy, „szukał postanowień pasujących, by ukarać”.  Przepis ten stanowi, że "oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH