SN: roszczenie o zwrot refundacji przedawnia się po 3 latach

PRAWO

Autor: sn.pl/ rynekaptek.pl   09-12-2014, 08:03

SN: roszczenie o zwrot refundacji przedawnia się po 3 latach

Sąd Najwyższy uznał, że termin przedawnienia roszczenia o zwrot kwot refundacji leków przez przedsiębiorcę prowadzącego ogólnodostępną aptekę jest roszczeniem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej i jako takie podlega trzyletniemu okresowi przedawnienia.

Uchwała Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2014 roku wskazuje, że roszczenia o zwrot kwot refundacji leków mają charakter gospodarczy, w związku z tym przedawniają się po trzech latach, zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego.

W ten sposób SN rozstrzygnął zapytanie prawne czy termin przedawnienia roszczenia o zwrot kwot refundacji leków, o którym mowa w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych przez przedsiębiorcę prowadzącego ogólnodostępną aptekę jest roszczeniem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej i jako takie podlega trzyletniemu okresowi przedawnienia zgodnie z art. 118 k.c., czy też ze względu na publicznoprawny charakter należy je kwalifikować wyłącznie jako roszczenie związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa i w związku z tym podlega ono dziesięcioletniemu terminowi przedawnienia.

Więcej: http://www.sn.pl/

Sprawa dotyczyła naliczenia przez NFZ w styczniu 2009 roku kwoty ponad 78 tys. zł za - zdaniem Funduszu - nienależnie wypłaconą refundację za leki i wyroby medyczne zrealizowane na podstawie recept w okresie od 1 stycznia 2003 roku do 31 grudnia 2007 roku.

Wcześniej zbiorcze zestawienia refundacyjne na leki i wyroby medyczne nie były przez płatnika kwestionowane, czego wyrazem były na bieżąco dokonywane stosowne wypłaty za refundację recept.

Wystawienie przez NFZ dokumentu w postaci noty księgowej obciążeniowej za lata 2003-2007 było efektem kontroli Funduszu, podczas której stwierdzono przypadki wydania większej ilości niż jedno opakowanie leku Diphereline SR inj. Im. 11,25 mg.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH