Soczewki i aparaty słuchowe trafią na listy refundacyjne

PRAWO

Autor: RMF24/rynekaptek.pl   13-05-2016, 11:04

Soczewki i aparaty słuchowe trafią na listy refundacyjne MZ wyda nowe listy refundacyjne, tym razem dla wyrobów medycznych

MZ kończy pracę nad ustawą, która umożliwi stworzenie listy refundowanych wyrobów medycznych. Ma ona przypominać listę leków refundowanych. Resort chce negocjować ceny wyrobów medycznych i wprowadzić za nie różne odpłatności.

Według ministerstwa, takie rozwiązanie dla pacjentów będzie oznaczać możliwość wyboru wyrobów medycznych, oczywiście za dopłatą. Np. przy operacji zaćmy Ministerstwo Zdrowia chce osobno płacić za zabieg i osobno za soczewki.Teraz to jedna taryfa i to jest błędem. Ogranicza to możliwości pacjenta – pisze RMF FM.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda, gość radia wyjaśnia, że resort wyjmie koszt soczewki z procedury, obniży jej wycenę płacąc tylko za wykonanie operacji, która jest taka sama dla różnych soczewek. Powstaną dodatkowo co najmniej dwie odrębne grupy. Jedna to będą soczewki podstawowe, a druga - multifokalne, które dzisiaj są zupełnie niedostępne dla pacjentów.

Zdaniem wiceministra, ustawa o refundacji wyrobów medycznych poprawia dostępność i zwiększa opcje terapeutyczne. W każdej z tych grup, zarówno soczewek podstawowych jak i multifokalnych będzie jedna bądź kilka, które będą dostępne bezpłatnie dla pacjentów. Jeżeli, ktoś sobie życzy soczewkę powyżej limitu, to oczywiście może dopłacić.

Taki mechanizm ma powstać dla kilku grup wyrobów medycznych. Wszystkie - tak jak leki - będą podlegały negocjacjom cenowym, bo ministerstwo chce obniżyć ceny. Przede wszystkim wyrobów wydawanych na zlecenie, czyli np. worków stomijnych czy pieluchomajtek, ale też aparatów słuchowych czy stentów przy operacjach kardiologicznych.

Projekt ustawy za kilka dni zostanie skierowany do konsultacji.

Więcej: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH