Spokojnie, to tylko e-recepta

PRAWO

Autor: MWitM,msx/rynekaptek.pl   03-10-2014, 09:37

Spokojnie, to tylko e-recepta

Za trzy miesiące elektroniczne recepty zaczną funkcjonować na rynku, od 1 sierpnia 2017 r. e-recepta stanie się pełnoprawnym uczestnikiem systemu ordynowania i dystrybucji leków. Aptekarze nie mają powodu do niepokoju - uważają ci, którzy w branży farmaceutycznej odpowiadają za wdrażanie i prawidłową pracę systemów informatycznych.

Zapewnienia znaczących uczestników rynku w zasadzie są bardzo do siebie podobne. Aptekarze nie powinni w najmniejszym stopniu obawiać się pełnego wdrożenia programu elektronicznej recepty.

Taka ocena wynika z kilku przyczyn.
Po pierwsze:
praktycznie wszystkie apteki dysponują już odpowiednim sprzętem, który umożliwia realizację e-recept.
Po drugie: zdecydowana większość aptek ma należyty dostęp do internetu, warunkujący bezproblemową realizację e-recept (chociaż w niektórych przypadkach konieczna będzie modernizacja sprzętu zapewniającego niezakłócony transfer sygnału).
Po trzecie: wszelkie niezbędne zmiany oprogramowania, w celu zapewnienia systemom odpowiedniej - wymaganej prawem - funkcjonalności, będą realizowane przez dostawców rozwiązań informatycznych w ramach opłaty abonamentowej.
Po czwarte: zakup czytników kart pacjenta (o ile się takie pojawią) - nie powinien być znaczącym wydatkiem, obciążającym konto właścicieli aptek.

Magazyn Wiedzy IT dla Menedżerów zebrał opinie głównych uczestników rynku o stanie przygotowań branży do obsługi e-recepty .
Irek Dołbniak (EuroSoft):
systemy apteczne EuroSoft Apteka i EuroSoft Apteka Multi są przygotowane na realizację e-recept. Nie przewiduję żadnych dodatkowych wydatków po stronie apteki, może jedynie zapewnienie odpowiednich łączy internetowych oraz urządzeń do ewentualnego odczytu kart pacjenta.
Andrzej Kumorowicz (AJK Serwis): w zasadzie apteki używające oprogramowania Kamsoft od dawna są przygotowane na tzw. e-recepty, gdyż pewne elementy w programie zostały zaimplementowane dość wcześnie.
Marcin Babiak, prezes zarządu Komputronik Biznes: apteki są w ponad 90 proc. przygotowane na wprowadzenie e-recepty.
Bartek Dajewski z Tradiss Piotrowski-Iwaniuk: próby działania systemu odbywają się w środowisku testowym, ale apteki nie będą więc musiały kupować żadnych dodatkowych modułów.
Bogdan Sypień, Infofarm: na pewno pojawią się jakieś koszty związane z usługami - instalacja nowej wersji oprogramowania, szkolenia i konsultacje, ale trudno je oszacować.
Szczegóły: Magazyn Wiedzy IT dla Menedżerów

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH