Spółka jawna czy partnerska: co lepiej wybrać?

PRAWO

Autor: lexmonitor.pl/ rynekaptek.pl   25-02-2016, 12:05

Spółka jawna czy partnerska: co lepiej wybrać? Co zrobić, gdy wspólnicy chcą dzielić zyski po swojemu

Czy można podzielić zysk w spółce przez wystawienie jej faktur przez wspólników? Prawnik wyjaśnia sprawę na przykładzie dwóch lekarzy, którzy utworzyli spółkę jawną. Później chcieli dzielić zyski w zależności od generowanego dochodu.

- Umowa spółki zakładała równy podział zysków między wspólników. Spółka żyła z kontraktu z NFZ - opisuje Zbigniew Korsak, radca prawny.

Wszystko było proste, do kiedy wszyscy wypracowywali równe przychody do spółki. Jeden z nich przez lata wyrobił sobie dobrą renomę. Pacjenci zaczęli walić do niego drzwiami i oknami. Na podstawie systemu ewidencjonowania pacjenta do lekarza okazało się, że ten lekarz generował większe zyski dla spółki. Dlatego też stwierdził, że należy mu się większy zysk, proporcjonalnie do generowanego zysku.

Lekarze wpadli na pomysł, że będą wystawiali z działalności gospodarczych faktury na spółkę, za świadczone usługi. I pojawiły się pytania:

Jak ma spółka, a raczej wspólnicy rozpoznać księgowo taką fakturę?
Jak rozliczyć koszty kreowane samemu sobie?
A co z dokumentacją cen transferowych?
Zakaz konkurencji wobec spółki?

Jak to można zrobić najprościej? - Zmienić umowę spółki jawnej. Ustalić w niej mechanizm ustalania podziału zysku. Nie musi być klasyczny 50/50 czy 60/40. Wystarczy opisać, w jaki sposób zysk będzie dzielony i jak ustalić konkretne liczby. Można to również uzależnić od starań danych wspólników i wypracowanych dla spółki pieniędzy. A najlepiej to przekształcić się w spółkę partnerską - radzi prawnik.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH